Ndryshimi i fundit: E Hėnė, 06 Prill 2020

Nxėnės tė regjistruar nė arsimin nėntė vjeēar sipas gjinive 1991 – 2010

8 vite mė parė
share()?>
Tkurrja e popullsisė nė dy dekadat e fundit ka dhėnė rezultate tė ndjeshme edhe tek numri i nxėnėsve qė regjistrohen vit pas viti pėr tė ndjekur arsimin nėntėvjeēarė. Open Data Albania ku hulumtuar mbi numrin e nxėnėsve qė regjistrohen ēdo vit pėr tė vijuar arsimin nėntėvjeēarė si pjesė e detyrueshme e sistemit arsimor.

Tė dhėnat pėrmbajnė informacion tė detajuar pėr numrin e nxėnėsve sipas gjinisė femra dhe meshkuj si dhe totalin e secilit vit. Konkretisht nė vitin shkollorė 1991 – 2010 nė total kemi 540.133 nxėnės. Njėzet vite mė pas nė vitin shkollorė 2009 – 2010 numri total i nxėnėsve qė ndjekin arsimin nėntėvjeēar ėshtė 439.995.


Burimi: INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Nga hulumtimi vėmė re se numri i nxėnėsve meshkuj ėshtė mė i lartė se nxėnėse femra, ēka informon mbi njė disproporcion tė ndarjes gjinore tė popullsisė. Kjo diferencė meshkuj dhe femra gjithmonė nė favor numerik tė meshkujve duket se ėshtė konsoliduar nė dy dekadat e fundit.


Burimi: INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Kėshtu nė vitin shkollorė 2009-2010 kemi pėrkatėsisht 227.753 nxėnės meshkuj dhe 212.242 nxėnėse femra. Mė konkretisht nė kėtė vit shkollor kemi 15.511 femra mė pak se meshkuj tė regjistruar pėr tė ndjekur arsimin nėntėvjeēar.


Burimi: INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Aranita Brahaj