Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 03 Gusht 2019

Ēėshtje Penale pėr Vrasje nė Shqipėri. 1995 -2010

7 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka hulumtuar mbi numrin e ēėshtjeve tė regjistruara nga sistemi i drejtėsisė pėr krimin e vrasjes. Ky numėr bazohet tek tė dhėna mbi ēėshtje pėr tė cilat ka pasur denoncim dhe ka filluar njė procedim penal. Statistika e hulumtuar ka pėr burim tė dhėna tė Kombeve tė Bashkuara, tė publikuara nė UN Data (http://data.un.org/ ) dhe tė bazuara nė raportime tė Drejtėsisė Penale (Criminal Justice).

Tė dhėnat reflektojnė vetėm mbi numrin e ēėshtjeve tė regjistruara. Ato nuk japin informacion se sa ėshtė numri i viktimave pėr vrasje. Sistemi i drejtėsisė nė Shqipėri ka njė modelim tė mangėt tė mbajtjes sė statistikės mbi kriminalitetin. Asnjė nga axhensitė e sigurisė publike nuk pėrpunon tė dhėna mbi numrin e viktimave. Gjithashtu numri i viktimave tė vrasjeve, pėr rastin e Shqipėrisė nuk publikohet as nga institucione monitoruese tė shėndetit publik.


Pėrpunimi dhe komentet: Open Data Albania   
Burimi: UNDOC Homicide Statistice CS 2012   
Link: http://data.un.org/Data.aspx?d=UNODC&f=tableCode%3A1   


Sipas tė dhėnave konstatohet se nė gjashtėmbėdhjetė vite tė hulumtuara totali i ēėshtjeve penale tė regjistruara pėr vrasje ėshtė 4674 ēėshtje. Mesatarja vjetore e rasteve ėshtė 292.1 vrasje ēdo vit. Viti me vlerė mė tė madhe nė harkun kohorė 1995 – 2010 ėshtė viti 1997 me 1542 ēėshtje pėr vrasje tė regjistruara. Ky vit pėrkon edhe me gjendjen e jashtėzakonshme tė krijuar nga hapja e depove tė armatimeve dhe humbja e kontrollit tė autoritetit shtetėrorė nė disa zona tė vendit. Viti me vlerėn mė tė ulėt sa i takon ēėshtjeve tė regjistruara pėr vrasje ėshtė viti 2009.

Nė Shqipėri mesatarja e viteve 1995 – 2010, pėr vrasje (ēėshtje tė regjistruara) pėr njėqindmijė banorė ėshtė 9.2. Viti me vlerėn mė tė lartė e njėkohėsisht mė negative ėshtė viti 1997 me 49.9 vrasje pėr njėqindmijė banorė. Viti me vlerė mė pozitive ėshtė viti 2009 me 2.7 vrasje pėr njėqindmijė banorė. Por ky tregues nė pėrmirėsim, i shėnuar nė vitin 2009, ėshtė pasuar nga rritje tė totalit tė vrasjeve nė dy vitet pasardhėse.


Pėrpunimi dhe komentet: Open Data Albania   
Burimi: UNDOC Homicide Statistice CS 2012   
Link: http://data.un.org/Data.aspx?d=UNODC&f=tableCode%3A1   


Shqipėria shėnon problematikė edhe nė krahasim me vende tė Rajonit Ballkanik. Ndonėse tė pėrfshira me situata me mungesė stabiliteti, konflikte nacionale, luftėra dhe shpėrbėrje pėr rikrijim shtetesh, fqinjėt e Shqipėrisė nė shumicėn e treguesve mbi numrin e ēėshtjeve penale pėr vrasje paraqesin situatė shumė mė tė mirė.


Pėrpunimi dhe komentet: Open Data Albania   
Burimi: UNDOC Homicide Statistice CS 2012   
Link: http://data.un.org/Data.aspx?d=UNODC&f=tableCode%3A1
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Open Data Albani