Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 03 Gusht 2019

Krimi kundėr pasurisė. Vjedhje 2008 – 2011

7 vite mė parė
share()?>
Instituti pėr Demokraci dhe Ndėrmjetėsim dhe Qendra pėr Ēėshtje Europiane dhe tė Sigurisė, kanė hulumtuar mbi nivelin e krimeve kundėr pasurisė nė katėr vitet e fundit. Hulumtimi i bazuar nė tė dhėna tė Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Policisė sė Shtetit synon tė thellojė analizėn mbi tendencat e kriminalitetit nė vend dhe tė nxisė debat mbi parandalimin e tij.

Krimet kundėr pasurisė, vjedhjet janė nė pėrshkallėzim rritės nė katėr vitet e fundit. Tė ndara nė tre nėnkategori sipas metodologjisė sė punės sė Policisė sė Shtetit, kėto krime hulumtohen tė grupuara nė vjedhje nė subjekte tregtare (ambiente) ku pėrfshihen edhe vjedhjet e bankave; vjedhje tė tjera si krime tė ndryshme kundėr pronės publike apo private dhe vjedhje me dhunė si nėnkategori me rrezikshmėri mė tė lartė pėr shkak tė rrezikshmėrisė pėr jetėn dhe formės sė kryerjes sė veprimit.

Konkretisht Vjedhje tė Subjekteve Tregtare (ambiente), ne katėr vite janė shėnuar nė total tremijė e treqind e tetėdhjetė e njė raste. Kjo vepėr penale ėshtė nė pėrshkallėzim rritės nga viti nė vit duke shėnuar shumėfishim gjatė viteve objekt hulumtimi. I veēantė nė trendin ngjitės – zbritės tė numrit tė vjedhjeve nė ambiente tregtare ėshtė fakti se pas ēdo kulmi me vlerė tė lartė kemi zbritje tė ndjeshme, ēka tregon vėmendje tė pėrqendruar nė kohė tė caktuara dhe jo konsistonte nė luftėn kundėr apo parandaluese ndaj krimit tė vjedhjes tė operatorėve ekonomik.

Vjedhje ne subjekte tregtare.


Burimi: Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė sė Shtetit
Hulumtimi: Instituti pėr Demokraci dhe Ndėrmjetėsim  
         

Vjedhje tė tjera ėshtė gjithashtu njė grup krimesh me trend tė lartė rritės. Kėto vjedhje tė ndryshme shumėfishohen vit pas viti dhe nė total pėr tė katėr vitet objekt hulumtimi kemi katėrmijė e pesėqind e shtatėdhjetė e katėr raste.

Vjedhje tė tjera.


Burimi: Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė sė Shtetit
Hulumtimi: Instituti pėr Demokraci dhe Ndėrmjetėsim


Jo mė pak alarmante shfaqet situata nė lidhje me tendencat e veprės penale tė vjedhjes me dhunė. Ky krim i rėndė me objekt viktimizimi tė shumėfishte ka ardhur nė rritje. Nė total nė katėr vitet objekt hulumtimi janė shėnuar sipas njė trendi rritės 559 vepra tė kėtij grupi krimesh:

Vjedhje me Dhunė.


Burimi: Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė sė Shtetit
Hulumtimi: Instituti pėr Demokraci dhe Ndėrmjetėsim
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Instituti pėr Demokraci dhe Ndėrmjetėsim