Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 03 Gusht 2019

Krime tė rėnda kundėr jetės. Vrasje 2008 - 2011

7 vite mė parė
share()?>
Instituti pėr Demokraci dhe Ndėrmjetėsim dhe Qendra pėr Ēėshtje Europiane dhe tė Sigurisė kanė hulumtuar mbi nivelin e krimeve kundėr jetės nė katėr vitet e fundit. Hulumtimi i bazuar nė tė dhėna tė Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Policisė sė Shtetit synon tė thellojė analizėn mbi tendencat e kriminalitetit nė vend, e mė tej tė  nxisė debat pėr alternativat e mundshme pėr pėrmirėsimin e performancės sė institucioneve antikrim.

Hulumtimin mbi krime tė rėnda kundėr jetės, bazohet nė tė dhėna pėr tre grupe veprash kriminale si Vrasje; Vrasje e Mbetur nė Tentativė dhe Vrasje nga Pakujdesia. Sipas tė dhėnave tė Policisė sė Shtetit nė total gjatė katėr viteve janė shėnuar njėmijė e treqind e tridhjetė e njė krime tė tilla. Viti me mė shumė krime tė rėnda kundėr jetės nė kohėn objekt hulumtimi ėshtė 2011-ta, ndėrsa me pak raste shėnohen nė vitin 2009.

Krime te rėnda kundėr jetės. Vitet 2008 - 2011       


Burimi: Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė sė Shtetit   
Hulumtimi: Instituti pėr Demokraci dhe Ndėrmjetėsim    


Ky grup krimesh shfaq njė tendencė tė lehtė rritje tė mesatares vjetore nė dy vitet e fundit. Tremujorėt me mė shumė kriminalitet sa i takon krimeve kundėr jetės janė tremujorėt e dytė dhe tė tretė tė viteve respektive, pra periudha prill - shtator. Pjesa mė e madhe e kėtij grupi krimesh janė Vrasjet nė Tentativė qė janė rreth 66.7 % e krimeve tė grupit Krime Kundėr Jetės, Vrasje.

Sipas hulumtimit shqetėsuese ėshtė rritja thuaj se me rreth dyzet pėr qind e numrit tė veprave penale vrasje nė dy vitet e fundit 2010 dhe 2011 kundrejt dy viteve pararendėse 2008 dhe 2009. Pikėrisht nė kėto vite ėshtė rritur edhe numri i vrasjeve pėr njėqind mijė banorė. Ky tregues pėr vitin 2008 dhe 2009 respektivisht shėnon 2,9 dhe 2,7 vrasje pėr njėqindmijė banorė. Ndėrsa nė vitin 2010 ky indikator e rendit Shqipėrinė si vendin mė me rrezik pėr jetėn ndėr vendet e rajonit me katėr vrasje pėr njėqind mijė banore.


Burimi: Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė sė Shtetit
Hulumtimi: Instituti pėr Demokraci dhe Ndėrmjetėsim
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Instituti pėr Demokraci dhe Ndėrmjetėsim