Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Lindjet me operacion (prerjet cesariane) nė Shqipėri 2002-2009

8 vite mė parė
share()?>
Vitet e fundit gjithnjė e mė tepėr nė spitalet tona konstatohet rritje e numrit tė lindjeve me operacion kundrejt lindjeve normale. Lindjet me operacion rekomandohen nga mjeku obseter pėr shkaqe shėndetsore ose pėrzgjidhet ngė nėnat.

Tendenca pėr lindje me operacion (prerje cesariane) nė Shqipėri shėnon rritje nga viti 2002 deri nė vitin 2009. Nė Vitin 2002 sipas OBSH( Organizatės Botėrore tė Shėndetit) pėrqindja e operacioneve nė lindje kundjet lindjeve natyrale ishte nė nivelin 15%. Nė vitin 2009 ky indicator shėnon 18.7%. Viti mė kritik ėshtė viti 2006 ku 24.3% e lindjeve janė kryer me prerje cesariane.


Burimi: OBSH
Komente dhe analiza: ODA


Lindjet natyrale janė mė normale dhe mė tė rekomandueshme pėr shėndetitn e nėnės dhe fėmijės. Pėrjashtim pėrbėjnė rastet kritike ku pėr arsye shėndetsore kėrkohet ndėrhyrje kirurgjikale.

Nė njė vėshtirm krahasues shohim se niveli i lindjeve me operacion nė spitalet shqiptare ėshtė mė i lartė se nė  Maqedoni, Mali tė ZI dhe Slloveni nė harkun kohor 2007-2009, dhe se Kroacia  pėr vitin 2006. Vendet si Italia, Austria, Serbia (2008) kanė njė pėrqindje mė tė lartė tė lindshmėrisė me prerje cesariane.

Pėr tė bėrė krahasimin ėshtė pėrzgjedhur vlera nė pėrqindje e njė viti tė caktuar nė harkun kohor 2006-2009. Kjo pasi publikimet dhe matjet nga Organizata Botėrore e Shėndetit pėr kėtė tregues bėhet nė mėnyrė tė herėpashershme ēdo 2 deri nė 3 vite.

Pėrqindja e Lindjeve Cesariane nė Shtete tė ndryshme  2006-2009


Burimi: OBSH
Komente dhe analiza: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Eni Didi