Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Refugjatet Shqiptar (1990-2010)

8 vite mė parė
share()?>
Refugjatėt janė ata individė qė kanė aplikuar dhe kanė marrė Status tė Refugjatit nė territorin e njė shteti tė caktuar. Kėrkesat pėr azil dhe Status tė Refugjatit janė tė pėrcaktuara nė Konventa dhe Protokolle tė njohura nė rang ndėrkombėtar nga vendet anėtare tė Kombeve tė Bashkuara.

Open Data Albania ka hulumtuar mbi numrin e personave qė janė larguar nga Shqipėria dhe kanė fituar Statusin e Refugjatit nė njė shtet tjetėr, refugjatė me vendorigjinė Republikėn e Shqipėrisė. Ky hulumtim pėrmban tė dhėna statistikore pėr vitet 1990-2010. 

Nė kėto dy dekada Shqipėria ka qėnė nė mėnyrė tė vijueshme vend origjine pėr dhjetra refugjatė shqiptar. Nė kėtė hulumtim nuk pėrfshihen individėt qė nuk  kanė aplikuar ose nuk e kanė fituar kėtė status. Gjithashtu janė tė pėrjashtuar nė hulumtimin statistikor edhe ato shtetas shqiptar qė kanė fituar tė drejtėn e azilit nė njė shtet tė huaj.


Burimi: Banka Boterore
Komente dhe analiza: ODA


Vitet me numrin mė tė ulėt tė personave larguar nga Republika e Shqipėrisė dhe qė kanė fituar Status  Refugjati nė njė shtet tė huaj janė viti 1990 me 1,822 individ, viti 1991 me 3,540 dhe viti 1999, me 4,325 persona. 

E kundėrta ėshtė pėr refugjatėt e ardhur nė Shqipėri gjatė  vitit 1999, ku u shėnua maximum pėr kėtė kategori. Vitet nė vazhdim shėnojnė rritje tė numrit  tė shtetasve shqiptar qė aplikojnė pėr Statusin e Refugjatit nė vende tė huaja.


Burimi: Banka Boterore
Komente dhe analiza: ODA


Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Eni DIDI