Ndryshimi i fundit: E Hėnė, 06 Prill 2020

Persona me Status tė Refugjatit nė Republikėn e Shqipėrisė (1994-2010)

8 vite mė parė
share()?>
Refugjatėt janė ata individė qė kanė aplikuar dhe kanė marrė Status tė Refugjatit nė territorin e njė shteti tė caktuar. Kėrkesat pėr azil dhe Status tė Refugjatit janė tė pėrcaktuara nė Konventa dhe Protokolle tė njohura nė rang ndėrkombėtar nga vendet anėtare tė Kombeve tė Bashkuara.

 Data Open Albania hulumtuar mbi numrin e individėve shtetas tė huaj ose pa shtetėsi, tė cilėt kanė aplikuar dhe kanė marrė Statusin e Refugjatit nė territorin e Republikės sė Shqipėrisė. Nė kėtė hulumtim nuk pėrfshihen individėt qė nuk kanė aplikuar ose nuk kanė fituar kėtė status. Gjithashtu janė tė pėrjashtuar nė hulumtimin statistikor edhe ato shtetas tė huaj qė kanė fituar tė drejtėn e azilit nė territorin e Republikės sė Shqipėrisė.


Burimi: Banka Boterore
Komente dhe analiza: ODA


Nga tė dhėnat statistikore konstatohet se vendi ynė, Republika e Shqipėrisė, ka pritur nė mėnyrė tė vijueshme refugjatė tė huaj. Vitet me numėr mė tė lartė refugjatėsh nė territorin e Republikės sė Shqipėrisė janė pėrkatėsisht viti 1996 me 4,925 dhe viti 1998 me 22,332 individ.

Kėta vite pėrkojnė edhe me flukse shtetasish tė larguar nga Kosova pėr shkak tė diskriminimit mbi baza nacionale dhe situatės sė krijuar nga konfliktet luftarake nė territorin e Federadės sė ish-Yogoslavisė.


Burimi: Banka Boterore
Komente dhe analiza: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Eni Didi