Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Gjendja e migrimit (1965-2010)

8 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi Gjendjen e Migrimit (International Migrant Stock). Sipas pėrcaktimit tė Bankės Botėrore, gjendja e migrimit ėshtė numri i njerėzve tė lindur nė njė vend tė ndryshėm nga vendi nė tė cilin jetojnė, dhe te huajt qė janė persona pa shtetėsinė e vendit tė qėndrimit. Nėse ky numėr vendoset nė raport mė popullsinė e njė vendi tė caktuar, marim pėrqindjen e migrimit nė atė vend.

Ecuria e gjendjes sė migrimit nė vlerė apsolute dhe nė pėrqindje ndaj popullsisė nė Republikėn e Shqipėrisė


Burimi : Banka Botėrore
Pėrpunimi dhe Analiza: ODA


Pėr rastin e Shqipėrisė, viti me tregues mė tė madh nė vlerė apsolute ėshtė viti 2010, ndėrsa viti me tregues mė tė vogėl ėshtė viti 1965. Nėse e shohim si koificient, nė pėrqindje ndaj popullsisė, viti me koificient mė tė lartė ėshtė viti 2010, dhe viti me koificient mė tė ulėt ėshtė viti 1990.


Burimi: Banka Botėrore
Pėrpunimi dhe Analiza: ODA


Vlera e kėtij indikatori nė vendin tonė ėshtė afėrsisht e barabarte me mesataren e botės. Ndėrkohė vendet e rajonit kanė dinamikė mė tė madhe. Shteti me nivelin mė tė lartė tė Gjendjes sė Migrimit ėshtė Greqia, kurse Bosnje-Hercegovina ka vlerėn mė tė ulėt tė kėtij treguesi nė rajon.

Gjendja e migrimit nė vlerė apsolute dhe nė pėrqindje ndaj popullsisė


Burimi: Banka Botėrore
Pėrpunimi dhe Analiza: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Olta Begu