Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Pagesa pėr lobim ne SHBA. Parti Politike Shqiptare 2009 – 2010

8 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka kryer njė hulumtim bazuar nė rezultate tė investigimit tė dy organizmave tė rėndėsishėm tė shoqėrisė civile qė veprojnė nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. ProPublica dhe Sunlight Foundation kanė investiguar mbi pagesa tė lobuesve tė huaj nė SHBA. Nė kuadėr tė transparencės mbi shpenzime dhe financa tė partive politike, Open Data Albania publikon tė dhėnat e Projektit Foreign Lobbying Influence Tracker pėr Shqipėrinė.

Sipas kėtij investigimi rezulton se nė vitet 2009 – 2010 edhe partitė kryesore shqiptare kanė kontraktuar dhe paguar pėr lobim amerikan. Emrat e disa kongresmenėve dhe senatorėve rezultojnė nė investigimin mbi lobuesit e kontraktuar dhe paguar nga Shqipėria.


Komente dhe Analiza: Open Data Albania       
Kontribuoi: Foreign Lobbying Influence Tracker by ProPublica & Sunlight Foundation       
Link: http://foreignlobbying.org/country/Albania/        


Nė total ODA konstaton se partitė politike shqiptare gjatė dy viteve kanė bėrė pagesa nė vlerėn 356 548 dollarė amerikan pėr Lobim nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Tė dhėnat qė po publikon Open Data Albania hedhin dritė mbi kontakte tė partive politike me kompani, firma lobuese me qėllime nga mė tė ndryshmet.

Kėto para paguhen kryesisht pėr ndėrmjetėsim dhe organizim tė takimeve me personalitete tė larta kryesisht nė Departamentin Amerikan tė Shtetit dhe nė Senatin Amerikan. Gjithashtu ēėshtje pėr tė cilat partitė politike shqiptare kėrkojnė lobim nė SHBA, janė edhe diskutime dhe vlerėsime tė situatės politike apo elektorale nė Shqipėri.

Nė disa raste partitė politike, kryesisht Partia Socialiste si opozitare, kanė kėrkuar edhe ndėrmjetėsimin lobues pėr tė realizuar intervista apo raportime nė media tė rėndėsishme ndėrkombėtare, mbi situatėn e korrupsionit dhe problematikėn elektorale nė vendin tonė. Nė njė rast partia nė pushtet ka paguar edhe pėr lobin mbi ēėshtjen e anėtarėsimit nė NATO. Ndėrkohė sipas tė dhėnave qė hulumton ODA Partia pėr Drejtėsi dhe Integrim ka kontaktuar ndjeshėm mbi ēėshtje qė lidhen me tė drejtat e komunitetit ēam.

Konkretisht nė vitet 2009 - 2010, jane paguar per lobim amerikan nga Parti Poltike Shqiptare shumat si me poshte:


Komente dhe Analiza: Open Data Albania       
Kontribuoi: Foreign Lobbying Influence Tracker by ProPublica & Sunlight Foundation       
Link: http://foreignlobbying.org/country/Albania/        


Partia qė ka shpenzuar mė shumė ėshtė Lėvizja Socialiste pėr Integrim LSI nė vlerėn 154,298 $, pasuar nga Partia Demokratike me 120 000$.

Pagesa Lobimi ne SHBA nga LSI 2009-2010


Komente dhe Analiza: Open Data Albania       
Kontribuoi: Foreign Lobbying Influence Tracker by ProPublica & Sunlight Foundation       
Link: http://foreignlobbying.org/country/Albania/
 

Pagesa per lobim ne SHBA nga PDSH 2009-2010 


Komente dhe Analiza: Open Data Albania       
Kontribuoi: Foreign Lobbying Influence Tracker by ProPublica & Sunlight Foundation       
Link: http://foreignlobbying.org/country/Albania/
 
Pėr lobim ka paguar edhe Partia Socialiste nė vlerėn 82,250 $. Hulumtimi mbi lobimin e partive politike shqiptare nė SHBA zbardh njė numėr tė zgjeruar kontaktesh edhe tė Partisė pėr Drejtėsi dhe Integrim mbi Ēėshtjen Ēame. Por nė rastin e PDI nuk konstatohen pagesa korente.

Pagesa Lobimi ne SHBA nga PSSH 2009-2010


Komente dhe Analiza: Open Data Albania       
Kontribuoi: Foreign Lobbying Influence Tracker by ProPublica & Sunlight Foundation       
Link: http://foreignlobbying.org/country/Albania/    
   
Open Data Albania publikon tė dhėna tė investigura nga Sunlight Foundation pėr Shqipėrinė duke pėrcjellė tė zgjeruar pagesat, datat, vlerėn e tyre, ēėshtjen e lobuar, firmėn lobuese, formėn e kontaktit dhe emrat e pėrfaqėsuesve tė rėndėsishėm tė pėrfshirė nė procese lobuese sipas interesit tė partive politike shqiptare.
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Aranita Brahaj