Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Pagesa pėr lobim ne SHBA. Qeveria Shqiptare 2010

8 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka kryer njė hulumtim bazuar nė rezultate tė investigimit tė dy organizmave tė rėndėsishėm tė shoqėrisė civile qė veprojnė nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. ProPublica dhe Sunlight Foundation kanė investiguar mbi pagesa tė lobuesve tė huaj nė SHBA.

Nė kuadėr tė transparencės me financat publike, Open Data Albania publikon tė dhėnat e Projektit Foreign Lobbying Influence Tracker pėr Shqipėrinė. Sipas kėtij investigimi rezulton se nė vitin 2010 nėpėrmjet njė firme lobuese Qeveria Shqiptare ka shpenzuar 825 000 $ pėr lobim nė SHBA.

Nė total ODA konstaton se shuma ka kaluar me pesėmbėdhjetė pagesa me vlera 55 000 $ secila. Firma lobuese ėshtė Patton Boggs. Ndėrkohė arsyet pėr ndėrmjetėsim lobues janė nga mė tė ndryshmet dhe lidhen si me marrėdhėnie bilaterale ashtu edhe me programe dhe financime pėr Shqipėrin. Konkretisht nė vitin 2010, janė paguar pėr lobim amerikan nga Qeveria Shqiptare shumat si me poshtė:


Komente dhe Analiza: Open Data Albania       
Kontribuoi: Foreign Lobbying Influence Tracker by ProPublica & Sunlight Foundation       
Link: http://foreignlobbying.org/country/Albania/       


Open Data Albania publikon tė dhėna tė investigura nga Sunlight Foundation pėr Shqipėrinė duke pėrcjellė tė zgjeruar pagesat, datat, vlerėn e tyre, ēėshtjen e lobuar, firmėn lobuese, formėn e kontaktit dhe emrat e pėrfaqėsuesve tė rėndėsishėm tė pėrfshirė nė procese lobuese sipas interesit tė Qeverisė Shqiptare.


Komente dhe Analiza: Open Data Albania       
Kontribuoi: Foreign Lobbying Influence Tracker by ProPublica & Sunlight Foundation       
Link: http://foreignlobbying.org/country/Albania/       
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Aranita Brahaj