Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 03 Gusht 2019

Denimet me burgim te perjetshem ne Shqiperi

8 vite mė parė
share()?>

Gjykatat nė RSh nė harkun kohorė 2004-2009 (6 vite) kanė dhėnė 69 vendime penale tė formės sė prerė me burgim tė pėrjetshėm.

Viti mė me shumė tė dėnuar me burgim tė pėrjetshėm ėshtė viti 2006 me 17 tė dėnuar. Vitit me mė pak tė dėnuar me burgim tė pėrjetshėm ėshtė viti 2007 me 5 tė dėnuar. Mesatarja vjetore ėshtė 11 tė dėnuar me burgim tė pėrjetshėm ēdo vit.

Dėnimet me burgim tė pėrjetshėm janė dhėne pėr vepra penale tė grupuara nė: vrasje; vjedhje me pasoje vdekjen; rrėmbim/pengmarrje; akte terroriste; organizate kriminale dhe trafikim.

Vėllimi mė i madh i krimeve tė dėnuara me burgim tė pėrjetshėm e kanė veprat penale tė vrasjes pasuar nga vjedhje me pasoje vdekjen.

Dėnimi me burgim tė pėrjetshėm ėshtė dėnim maksimal pėr ligjin penal nė RSh. Tė dėnuarit me burgim tė pėrjetshėm nuk mund tė pėrfitojnė nga faljet, amnistitė dhe kėrkesat pėr ulje dėnimi.
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :
      Kontribues: Aranita Brahaj