Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Numri i kontratave tė internetit nėpėrmjet lidhjeve broadband

9 vite mė parė
share()?>
Lidhja Broadband ėshtė njė nga mėnyrat nėpėrmjet tė cilave mundėsohet pėrdorimi i internetit. Brenda kėtij indikatori pėrfshihen kontratat e lidhura pėr sigurimin e internetit nga: njė modem, i cili i ėshtė bashkangjitur njė rrjeti kabllor transmetimi, teknologjisė DSL (Digital Subscriber Line), pėrdoruesve tė tjerė broadband apo abonentėve me linja analoge tė dedikuara.

Karakteristikė e kėtij sistemi ėshtė qė klientėt paguajnė pėr njė shpejtėsi tė lartė interneti, pėrgjithėsisht mbi 256 kbit/sekondė. Nga ky indikator janė tė pėrjashtuar klientėt qė kanė akses nė internet nga rrjeti i telefonisė celulare. Ecuria e kėtij indikatori nė vendin tonė jepet nga grafikun nė vijim.


Burimi: Unioni Ndėrkombėtar i Telekomunikimit
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Bazuar nė tė dhėnat e ITU, shifrat pėr kontratat broadband nė Shqipėri shfaqen pėr herė tė parė nė vitin 2005, me 272 kontrata, duke zėnė njė pjesė shumė tė vogėl tė kontratave totale tė internetit fiks nė vend. Nė vitin 2007, ky indikator shkoi nė 10.000 kontrata, apo 25% e kontratave pėr sigurimin e internetit fiks. Viti 2008 shėnoi njė kthesė tė fuqishme nė shpėrndarjen e internetit nėpėrmjet kėsajlidhjeje.

Rreth 6.4 herė mė shumė klientė se sa nė vitin 2007 po pėrdornin internetin nėpėrmjet lidhjes broadband, gjė qė shpjegon edhe rritjen e lartė tė pėrdoruesve tė internetit qė pas vitit 2008. Nė vitet 2009 dhe 2010 ritmi i rritjes ishte mė i ulėt, pėrkatėsisht  43% dhe 14.7%, por megjithatė vihet re se shėrbimi broaband po fitonte gjithmonė e mė shumė terren ndaj shėrbimit dial-up, duke pėrbėrė nė vitin 2010, 94% tė kontratave totale tė internetit fiks.

Ndėrkohė, ecuria e numrit tė kontratave broadband tė internetit pėr 100 banorė ėshtė si mė poshtė:
 

Burimi: Unioni Ndėrkombėtar i Telekomunikimit
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Me kalimin e viteve, nė njė kohė qė rritet numri i kontratave tė internetit nėpėrmjet lidhjeve kabllore broadband, ėshtė rritur edhe indikatori pėrkatės i shprehur nė raport me popullsinė. Nga 0.01 nė vitin 2005, nė vitin 2008 ai shkoi nė 2.01, qė do tė thotė se afėrsisht 2 banorė nė 100 ishin klientė tė internetit me shėrbimin broadband. Nė vitin 2010 ky indikator shėnoi 3.29.

Te dhenat paraqiten te permbledhura ne tabelen dinamike me poshte:


Burimi: Unioni Ndėrkombėtar i Telekomunikimit
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Shenim:

International Telecommunication Union ėshtė agjensia e specializuar e Kombeve tė Bashkuara pėr teknologjitė e informacionit dhe komunikimit

Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Blerta Zilja