Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Numri i kontratave te internetit ne Shqiperi ne vitet 2001-2010

9 vite mė parė
share()?>
Kontratat e Internetit Fiks (Fixed Internet Subscriptions) ėshtė njė indikator qė i referohet numrit total tė kontratave tė nėnshkruara me akses interneti fiks. Kėtu pėrfshihen sistemet dial-up dhe broadband. Nė tė bėjnė pjesė vetėm klientėt qė e kanė pėrdorur sistemin brenda njė periudhe tė caktuar kohore (psh 3 muaj). Ky indikator shėrben si bazė pėr vlerėsimin e numrit tė pėrdoruesve tė internetit, sidomos kur mungojnė anketimet pėr llogaritjen e tyre. Grafiku nė vijim paraqet tė dhėnat e kėtij indikatori pėr vendin tonė.


Burimi: Unioni Ndėrkombėtar i Telekomunikimit
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Sic mund tė shikohet, ritmi i rritjes sė numrit tė klientėve me kontratė nga viti nė vit ka qenė i lartė, sidomos deri nė vitin 2009. Pėr pjesėn e parė tė periudhės, vitet 2001-2003 rritja ka qenė 100% cdo vit, ndėrkohė qė nė 2007-n u shėnuan 40.000 kontrata, apo 8 herė mė shumė se sa nė 2001-shin. Nė 2008-n rritja ishte 110% krahasuar me 2007-n, duke qenė viti jo vetėm me rritjen mė tė lartė, por edhe i fundit qė shėnon njė ecuri kaq tė madhe tė Kontratave tė Internetit Fiks (KIF). Sipas ICT-sė, nė 2010-n ka pasur 111.717 KIF.

Nėse do tė krahasoheshin Kontratat e Internetit Fiks me popullsinė, do tė pėrfitohej informacion shumė interesant.
 

Burimi: Unioni Ndėrkombėtar i Telekomunikimit
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Kėshtu numri i Kontratave tė Internetit Fiks pėr 100 banorė nė vitin 2001 ka qenė 0.16. Kjo do tė thotė se nė 10.000 banorė, vetėm 16 prej tyre kishin njė kontratė interneti nė 2001-n. Nė 2003-shin ky indikator shkoi nė 0.64, apo 4 herė mė i lartė se nė 2001-shin, por sėrisht ngelej nė nivele tė ulta. Pas vitit 2009, ky indikator ka kaloi pragun e 3 KIF/100 banorė, pra rreth 3 nė 100 banorė kanė njė kontratė pėr shėrbimin e internetit.

Duhet theksuar se numri i kontratave tė nėnshkruara tė internetit fiks nuk ėshtė i njėjtė me numrin e pėrdoruesve tė internetit. Njė firmė, institucion apo familje mund tė nėnshkruaj njė kontratė pėr sigurimin e internetit, duke u regjistruar si 1 KIF, por ndėrkohė, pėrdorues i internetit nga nėnshkrimi i kėsaj kontrate mund tė jetė mė shumė se njė person (nė vijim tė shembullit tonė do ishin gjithė punonjėsit e firmės, institucionit apo pjestarėt e familjes).

Te dhenat paraqiten te permbledhura ne tabelen dinamike si vijon:


Burimi: Unioni Ndėrkombėtar i Telekomunikimit
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Blerta Zilja