Ndryshimi i fundit: E Diel, 22 Mars 2020

Shkalla e lindshmėrisė nė vitet 1960 – 2009

8 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka realizuar njė hulumtin nė lidhje me shkallėn e lindshmėrisė nė Shqipėri per vitet 1960-2009, bazuar nė tė dhėnat e Bankės Botėrore. Shkalla e lindshmėrisė bruto tregon numrin e lindjeve tė gjalla qė ndodhin gjatė njė viti, pėr njė popullatė prej 1000 banorėsh, sipas matjeve qė realizohen nė gjysmėn e vitit.

Viti 2009 shėnon nivelin mė tė ulėt tė lindshmėrise pėr shqiptarėt, me 12.8 lindje pėr 1000 banorė. Ky tregues ka ardhur vazhdimisht nė rėnie, sidomos kur bėjmė krahasimin me vitin 1960 ku shkalla e lindshmėrisė ishte 40.8 lindje pėr 1000 banorė. Ecuria e kėtij treguesi nė 50 vitet e fundit paraqitet nė grafikun e mėposhtėm:


Burimi: Banka Botėrore
Komentet dhe Analiza: Open Data Albania

Shkalla e lindshmėrisė nė Shqipėri pėr vitin 2009 ėshtė mė e ulėt (12.8 lindje pėr 1000 banorė) se mesatarja botėrore prej 19.71 lindje pėr 1000 banorė. Ndėrkohė qė kjo diferencė nga mesatarja botėrore ėshtė thelluar sidomos nė 10 vitet e fundit.

Shtetet me lindshmėrinė mė tė lartė nė rajon janė Kosova dhe Turqia me pėrkatėsisht 18.76 dhe 18.17 lindje pėr 1000 banorė. Shtetet fqinje si Maqedonia, Italia e Bullgaria kanė njė shkallė lindshmėrie mė tė ulėt krahasuar me Shqipėrinė.


Burimi: Banka Botėrore
Komentet dhe Analiza: Open Data Albania


Pėr nga numri i lindjeve nė 1000 banorė krahasohemi me vende europiane si Belgjika, ndėrkohė qė Kosova qendron larg kėsaj shifre me njė numėr tė kėnaqshėm lindjesh dhe mė pranė mesatares botėrore.

Te dhenat mbi numrin e lindjeve pėr 1000 banorė sipas shteteve paraqiten te permbledhura ne tabelen dinamike me poshte:


Burimi: Banka Botėrore
Komentet dhe Analiza: Open Data Albania
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Mariola Kapedani