Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Fėmijėt nėn-peshė, grupmosha 0 deri 5 vjeē

8 vite mė parė
share()?>
Treguesi i mos-ushqimit matet si pėrqindja e fėmijėve nėn pesė vjeē tė cilėt kanė njė gjatėsi ose peshė 2 devijime standarte mė poshtė se mesatarja e popullatės botėrore tė kėsaj grupmoshe, duke ju referuar Organizatės Botėrore tė Shėndetit (OBSH).

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim bazuar nė tė dhėnat e Bankės Botėrore dhe OBSH nė lidhje me nivelin e mos-ushqimit tek fėmijėt shqiptarė. Duke ju referuar grafikut tė mėposhtėm, rezulton se pėr vitin 2009 nė Shqipėri 6% e fėmijeve nėn pesė vjeē janė nėn peshė. Ky tregues ėshtė pėrmirsuar nga viti 2000 ku shėnonte njė vlerė prej 17%, duke treguar njė ecuri pozitive edhe kundrejt mesatares botėrore.


Burimi : Banka Botėrore, OBSH
Pėrpunimi dhe Analiza: ODA
 

Megjithatė, rasti i Shqipėrise tregon shifra tė larta krahasuar me vendet mė tė zhvilluara si Kroacia, e cila pėr vitin 2009 ka vetem 1% fėmijė nėn peshe.


Burimi : Banka Botėrore, OBSH
Pėrpunimi dhe Analiza: ODA

 
Pėr vitet 2000-2009 rezulton se pėrmirsimi i kėtij treguesi ka qėnė mė ritme mė tė larta tek djemtė sesa tek vajzat. Kjo ėshtė karakteristike edhe pėr vendet e tjera nė zhvillim, nė tė cilat mundėsia e vajzave nėn pesė vjeē pėr tė qėnė nėn pėshė ėshtė mė e madhe se tek djemtė.

Ndryshimi nė pėrqindje 2000-2009 i treguesit tė mos-ushqimit nė Shqipėri paraqitet:


Burimi : Banka Botėrore, OBSH
Pėrpunimi dhe Analiza: ODA

 
Mos-ushqimi tek fėmijėt ėshtė rezultat i kombinimit tė disa faktorėve, ndėr tė cilėt pėrfshihen: mungesa e ushqimit apo ofrimi nė cilėsi tė dobėt i tij, kushtet e pa pėrshtatshme sanitare, mungesa e kujdesit shėndetsor dhe mungesa e pėrkujdesjes prindėrore mė praktikat e duhura tė ushqimit.
Te dhenat mbi perqindjen e femijeve 0 deri 5 vjec nen peshe ne Shqiperi dhe rajon paraqiten te permbledhura ne tabelen dinamike me poshte:


Burimi : Banka Botėrore, OBSH
Pėrpunimi dhe Analiza: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Mariola Kapedani