Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Mbijetesa deri ne moshen 65 vjecare (2002-2010)

8 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka realizuar njė hulumtim mbi njė tregues tė cilėsuar si “mbijetesa deri nė moshėn 65 vjecare”. Mbijetesa deri nė moshėn 65 vjecare ėshtė njė vleresim mbi pėrqindjen e foshnjeve tė porsalindura qė do tė mbijetojnė deri nė moshėn 65 vjecare. Ky parashikim pėrllogaritet nėse gjatė gjithė jetės tė sė sapolindurit nuk ndryshojnė kushtet e vdekshmėrisė. Ky indikator konsiderohet i ndryshėm pėr tė dy gjinitė, dhe duke filluar nga viti 2002 ai ka ndryshuar sipas tė dhėnave tė tabelės.

ODA. Pėrqindja e tė sapolindurve qė pritet  tė mbijetojnė deri nė moshėn 65 vjecare.


Burimi : Banka Botėrore
Pėrpunimi dhe Analiza: ODA

Rritja e kėtij treguesi pėrgjate viteve 2002-2010, ėshtė njė tregues i pėrmirsimit tė kushteve dhe cilėsisė sė jetesės, si edhe i pėrmirsimit tė mirėqėnjes. Ajo qė vihet re ėshtė se femrat kanė pasur gjatė gjithė kohės njė tregues mė tė lartė se sa meshkujt. Kėshtu 90.4 % e foshnjeve tė gjinisė femerore tė lindur nė vitin 2010, jetojnė deri nė moshėn 65 vjecare, ndėrsa vetėm 82.4 % e foshnjeve meshkuj arrijnė kėtė moshė.

Vendet e rajonit nė 2010, kanė kėto tė dhėna:


Burimi: Banka Botėrore
Pėrpunimi dhe Analiza: ODA

Krahasuar me vendet e rajonit, Shqipėria renditet e dyta, lidhur me pėrqindjen e foshnjeve tė sapolindura qė do tė mund tė mbijetojnė deri nė moshėn 65 vjecare. Greqia rezulton vendi me tregues mė tė lartė. Ndėrsa vendi me tregues mė tė ulėt ėshtė Serbia ku pėrqindja e foshnjeve qė do tė mbijetojnė deri nė moshėn 65 vjecare ėshtė 85.8 pėrqind pėr femrat, dhe 75.1 pėrqind pėr meshkujt.

Te dhenat paraqiten te permbledhura ne tabelen me poshte:


Burimi: Banka Botėrore
Pėrpunimi dhe Analiza: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Olta Begu