Ndryshimi i fundit: E Diel, 22 Mars 2020

Rastet e aborteve pėr vitet 2000-2009

8 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka kryer njė hulumtim nė lidhje me numrin dhe shkaqet e aborteve nė Shqipėri. Tė dhėnat pėr kėtė tregues i pėrkasin tė gjitha mėnyrave tė ndėrprerjes sė shtatzanisė, duke pėrfshirė ato spontane (humbja pa deshirė e shtatzanisė) dhe me ndėrprerje tė  vullnetshme (ndėrhyrja klinike). Qė prej vitit 1994 aborti i vullnetshėm ėshtė legalizuar duke ulur ndjeshėm rastet e vdekshmėrisė amtare si pasojė e kryerjes sė aborteve nė kushte jo tė sigurta.

Burimi: INSTAT
Komentet dhe Analiza: Open Data Albania


Nė vitin 2009, 21.8% e shtatzanive kane perfunduar ne abort. Ne kete vit u regjistruan 8,130 aborte, me njė raport prej 1 abort pėr ēdo 3.6 lindje, nderkohe qe mesatarja botėrore e raportit abort-shtatzani ėshtė 1 me 5. Kjo do tė thotė se nė Shqipėri numri i aborteve qėndron nė nivele tė larta.

Burimi: INSTAT
Komentet dhe Analiza: Open Data Albania


Numri mė i lartė i aborteve pėr vitin 2009 i pėrket ndėrprejes spontane tė shtatzanisė, me 56.21% tė rasteve tė aborteve. Ndėrkohė qė ndėrprejet e vullnetshme tė shtatzanisė zėnė 43.68% tė rasteve.

Burimi: INSTAT
Komentet dhe Analiza: Open Data Albania


Aborti spontan shkaktohet nga infeksione, anomalitė gjenetike tė fetusit dhe mungesa e pjekurisė tek nėnat e reja. Pėrqindja e aborteve spontane ka ardhur nė rritje prej vitit 2000, ēka dėshmon pėr njė kujdes dhe politika tė munguara shėndetsore kundrejt shėndetit riprodhues tė gruas.

Burimi: INSTAT
Komentet dhe Analiza: Open Data Albania


Te dhenat paraqiten te permbledhura ne tabelen dinamike me poshte:


Burimi: INSTAT
Komentet dhe Analiza: Open Data Albania
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Mariola Kapidani