Ndryshimi i fundit: E Hėnė, 06 Prill 2020

Shfaqja e sėmundjes sė tuberkulozit nė Shqipėri (2000-2010)

8 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi ecurinė e sėmundjes sė tuberkulozit  nė Shqipėri duke kryer edhe njė krahasim me rajonin. Raporti bazohet nė tė dhėnat e Bankės Botėrore.

Interesi i Bankės Botėrore rreth kėsaj sėmundje ka qėnė pėr tė konkluduar ecurinė, kurimet dhe pėr tė bere njė pasqyrim a janė arritur  objektivat e uljes sė numrit tė personave qė janė prekur nga kjo sėmundje. Arsye qė e komplenton kėtė studim ėshtė edhe fakti se tuberkulozi ėshtė indikator i mirqėnies dhe njė  sėmundje qė tregon nivelin e shėrbimeve shėndetėsore.

Tuberkulozi ėshtė njė sėmundje infektive e cila shkaktohet nga bakteria Mycobacterium tuberculosis . Sėmundja shfaqet mė shpesh nė mushkri, por mund tė shaqet  edhe nė organe tė tjera tė trupit, si  nė gjendrat limfatike, nė kocka, nė organet e urinimit dhe ato gjenitale, nė organet e brendshme, nė sistemin qendror nervor, nė lėkurė ose edhe si infeksion i pėrgjithshėm.

Duke filluar nga 2000 mund tė shohim njė ecuri tė sėmundjes sė tuberkulozit nė rang kombėtar nė Shqipėri.

Burimi: Banka Boterore
Komente dhe analiza: ODA


Sikurse mund tė shihet edhe nga grafiku, treguesi i sėmundjes sė tuberkulozit ka ardhur vazhdimisht nė ulje, duke arritur minimumin nė 2009, me 14 raste sėmundjesh pėr 100,000 banorė. Ky ėshtė njė trend pozitiv, por qė duhet tė krahasohet edhe me vendet e rajonit, pėr tė krijuar njė ide mė tė mirė pėr situatėn. Krahasuar me vendet e rajonit, Shqipėria renditet nė vendin e  parafundit (ka treguesin mė tė ulėt), lidhur me prekshmėrinė e sėmundjes sė tuberkulozit, pra pas Greqisė.

Konkretisht vendet e rajonit nė 2010, kanė kėto tregues:

Burimi: Banka Boterore
Komente dhe analiza: ODA


Njė aspekt tjetėr i rėndėsishėm ėshtė suksesi i trajtimit dhe shėrimit tė kėtyrė sėmundjeve. Konkretisht nė Shqipėri pėrqindja e suksesit tė kurimit tė tuberkulozit ose e pėrfundimit tė njė kursi trajnimi paraqitet si mė poshtė:

Burimi: Banka Boterore
Komente dhe analiza: ODA


Mund tė konkludojmė se suksesi i trajtimit tė sėmundjes ka qėnė i lartė. Dikur njė nga sėmundjet mė problematike tė pashėrueshme, tuberkulozi sot kurohet me anėn e vaksinimit duke reduktuar nė masė tė lartė vdekshmėrinė.

Te dhenat paraqiten te permbledhura ne tabelen dinamike me poshte:


Burimi: Banka Boterore
Komente dhe analiza: ODA


Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Eni Didi