Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Dėmi ekonomik dhe struktura e tij nė periudhėn 2005-2010

8 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania  ka realizuar njė analizė mbi vlerėn e dėmit ekonomik  pėr periudhėn 2005-2010. Shuma totale e dėmit ekonomik ėshtė 31 402 373 000 lekė.
 

Burimi: Kontrolli i Lartė i Shtetit
Analiza dhe komentet: ODA


Sjellja e dėmit ekonomik paraqitet e ērregullt. Vlera mė e lartė e kėtij dėmi ėshtė arritur nė vitin 2009, 7 305 656 000 lekė, i ndjekur nga viti 2006 me vlerė 7 324 902 000 lekė. Ndėrkohė viti me vlerėn mė tė vogėl tė dėmit ekonomik ėshtė viti 2010 me vlerė dėmi 1 613 661 000 lekė.


Burimi: Kontrolli i Lartė i Shtetit
Analiza dhe komentet: ODA


Dėmi ekonomik shkaktohet nė fushat dhe sektorėt qė vijojnė :

1.Dėmi ekonomik nė sektorin e tatim-taksave
2.Dėmi ekonomik nė sektorin doganor
3.Dėmi ekonomik nė fushėn e prokurimeve publike
4.Dėmi ekonomik nė fushėn e qiradhėnies/shitjes sė pasurive shtetėrore
5.Dėmi ekonomik nė fusha tė tjera

Zėri tė tjera pėrfshin sistemin e pagave, shpėrblimeve, shpenzimeve operative, inventarizim asetesh dhe mungesė materiale, urbanistikė dhe tė tjera.  Elementėt pėrbėrės tė dėmit ekonomik nė raport me dėmin total pėr periudhėn 2005-2010 paraqiten si nė grafik:


Burimi: Kontrolli i Lartė i Shtetit
Analiza dhe komentet: ODA


Dėmi mė i madh  pėr periudhėn 2005-2010 ėshtė shkaktuar nė sektorin e tatim-taksave me vlerė totale 15 775 184 000 lekė, qė pėrbėn 50,24% tė dėmit total pėr periudhėn. Vlerėn e dytė mė tė lartė e ka dėmi ekonomik i shkaktuar nė fushėn e shitjes/qiradhėnies sė pasurive shtetėrore 4 388 588 000 lekė, i cili pėrbėn 13,98% tė vlerės totale tė dėmit. Nė zėrin tė tjera ėshtė vlerėsuar njė abuzim i konsiderueshėm me fondet publikė, nė masėn 13,67% e dėmit ekonomik total, konkretisht me vlerė 4 293 289 000 lekė. Gjithashtu nė sektorin doganar vlera e dėmit ėshtė vlerėsuar nė masėn 3 597 585 000 lekė, qė pėrbėn 11,46% tė dėmit total pėr periudhėn. Vlera mė e vogėl e dėmit ekonomik konstatohet nė fushėn e prokurimeve publike, 3 347 727 000 lekė, sa 10,66% e dėmit total.
 

Burimi: Kontrolli i Lartė i Shtetit
Analiza dhe komentet: ODA


Dėmi nė sektorin e tatim taksave ėshtė i lidhur nė mėnyrė tė drejtpėrdrejt me dėmin ekonomik nė total. Njė lidhje pozitive ekziston dhe midis dėmit ekonomik nė total dhe dėmit nė sektorin doganor si dhe nė fushėn e shitjes dhe qiradhėnies tė pasurive shtetėrore. Ndėrkohė dėmi ekonomik total dhe dėmi nė fushėn e prokurimeve publike nuk janė tė lidhura pozitivisht midis tyre.

Te dhenat paraqiten te permbledhura ne tabelen dinamike me poshte:


Burimi: Kontrolli i Lartė i Shtetit
Analiza dhe komentet: ODA


Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Flladina Zilja, Albina Ballaxhia