Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 29 Qershor 2019

Demi ekonomik ne Bashkite kryesore per 2007-2010

8 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka hulumtuar mbi dėmin ekonomik tė shkaktuar nė bashkitė kryesore te vendit. Analiza hulumtuese pėrfshin harkun kohor 2007-2010. Frekuenca mesatare e kontrolleve tė ushtruar ėshtė 1 kontroll nė 2.5 vite. Tė dhėnat janė marrė nga Raportet pėr aktivitetin e Kontrollit tė Lartė tė Shtetit dhe Buxheti i Shtetit, i publikuar nga MF. Sipas KLSH, dėmi ekonomik nėnkupton shkelje tė ligjshmėrisė  nė pėrdorimin e fondeve publike me efekte financiare.

Dėmi ekonomik nė vlerė nė 000 lekė paraqitet si mė poshtė:
 

Burimi:Kontrolli i Lartė i Shtetit
Analiza dhe komente:ODA


Vihet re se bashkia me vlerėn mė tė madhe tė dėmit ekonomik ėshtė Durrėsi 58 667 000 lekė, e ndekur nga bashkitė e Fushė-Krujės dhe Himarės, me vlera pėrkatėse 23 420 000 lekė dhe 21 535 000 lekė.

Pėr tė pasur njė paraqitje sa mė reale tė dėmit ekonomik, ai ėshtė krahasuar me transfertat e pakushtėzuara ( fond qė i jepet pushtetit lokal nga Buxheti i Shtetit nė mėnyrė tė pakushtėzuar). Raporti i dėmit ekonomik me transfertat e pakushtėzuara paraqitet si mė poshtė:
 

Burimi:Kontrolli i lartė i Shtetit
Analiza dhe komente:ODA

Mesatarja sipas raportit tė  dėmit ekonomik kundrejt transfertave tė pakushtėzuara ėshtė 4,82%. Bashkitė me raportin mė tė lartė tė dėmit janė: Himara 30,59%, Fushė-Kruja 16,57% dhe Belshi 12,58%. Ndėrsa, ndėr bashkitė me raportin mė tė vogėl tė dėmit ekonomik janė Pogradeci 0,34%, Korēa 1,02% dhe Vlora 1,13%.

Bashkitė qė nuk  ndodhen nė tabėlė nuk kanė vlerė analitike tė rapotuar nė Raportet pėr Aktivitetin e Kontrollit tė Lartė tė Shtetit. Asnjė e dhėnė pėr vlerėn e dėmit ekonomik nuk ėshtė publikuar pėr bashkinė e Tiranės pėr kėtė periudhė kohore.

Demi ekonomik,transfertat e pakushtezuara dhe raporti i tyre sipas bashkive per periudhen 2007-2010

paraqiten ne trajte tabelare si me poshte:


Burimi:Kontrolli i lartė i Shtetit
Analiza dhe komente:ODA

Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Flladina Zilja, Albina Ballaxhia