Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Dėmi ekonomik nė sektorin e tatim-taksave pėr periudhėn 2005-2010

8 vite mė parė
share()?>
Dėmi ekonomik nė sektorin e tatim-taksave shkaktohet si pasojė e shkeljes sė legjislacionit tatimor dhe fiskal. Shkeljet e disiplinės financiare janė konstatuar si: shmangie nė deklarimin e t.v.sh-sė dhe tė tatim-fitimit; paraqitjes nė bilanc tė shpenzimeve tė panjohura pėr efekt tė llogaritjes sė tatimfitimit; mosdeklarim tė tė ardhurave dhe mosderdhje tė detyrimeve tatimore;  moskryerje tė ndalesave tė tatimit mbi tė ardhurat apo llogaritje tė gabuar tė tatimit mbi tė ardhurat personale; mospagim tė tatimit nė burim; mosaplikim gjobash; detyrime tatimore tė falura dhe tė rimbursuara padrejtėsisht etj.

Pėr periudhėn 2005-2010, dėmi ekonomik nė tatim-taksa paraqitet si nė grafik:
 

Burimi: Kontrolli i Lartė i Shtetit
Analiza dhe komente:ODA

Vlera mė e lartė e dėmit ekonomik ėshtė konstatuar nė vitet 2006-2007, me vlera pėrkatėse 4 782 279 000 lekė dhe 3 671 261 000 lekė. Ndėrkohė qė dėmi mė i vogėl ėshtė konstatuar nė vitin 2010 me vlerė 532 682 000lekė.
 

Burimi:Kontrolli i Lartė i Shtetit
Analiza dhe komente:ODA

Dėmi ekonomik nė sektorin e tatim-taksave nė raport me dėmin total ka ardhur vazhdimisht duke u zvogėluar nga 65,29% e dėmit total nė 2006 nė 33,01% tė dėmit total nė vitin 2010.

Vlera e shkeljeve me efekte ndryshimin e metodologjisė sė auditimit nga KLSH mbi pasqyrat financiare tė njėsive ekonomike ka ardhur  si pasojė e hyrjes nė fuqi tė ligjit  9920 “Pėr procedurat tatimore nė Republikėn e Shqipėrisė”, neni 25, 63. Sipas nenit 25: Konfidencialiteti pohon se nėpunėsit dhe punonjėsit e administratės tatimore, qėndrore dhe vendore ruajnė konfidencialitetin e tė dhėnave tatimore dhe financiare tė tatimpaguesit, qė i kanė siguruar gjatė kryerjes sė detyrės. Ky nen ėshtė nė dėm tė transparencės dhe efektivitetit gjatė ushtrimit tė kontrolleve, pasi nuk i jep akses KLSH nė pasqyrat financiare tė njėsive ekonomike.

Te dhenat paraqiten te permbledhura ne trajte tabelare si me poshte:


Burimi:Kontrolli i Lartė i Shtetit
Analiza dhe komente:ODA

Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Flladina Zilja, Albina Ballaxhia