Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 24 Gusht 2019

Dėmi ekonomik nė fushėn e shitjes/qiradhėnies tė pasurisė shtetėrore 2005-2010

8 vite mė parė
share()?>
ODA ka hulumtuar mbi dinamikėn dhe karakteristikat e dėmit ekonomik nė shitjen dhe qiradhėnien e pasurive shtetėrore. Dėmi ekonomik nė fushėn e shitjes dhe qiradhėnies tė pasurisė shtetėrore konstatohet si llogaritje apo zbatimi i gabuar i tarifave tė dhėnies me qira tė pronės publike. Gjithashtu  mosvjelja e qirave tė objekteve qė shfrytėzohen nga privatėt pa kontratė dhe mosvjelja e  penaliteteve tė llogaritura pėrben dėm ekonomik nė kėtė fushė.

Si veprim abuzim me pasojė dėm konsiderohen detyrimet e papaguara tė qiramarrėsve, llogaritjet e gabuara tė ēmimit tė shitjes dhe detyrime tė papaguara pėr ujė dhe energji elektrike. Gjatė hulumtimit pėr periudhėn 2005-2010 shėnohen si faktor shkaktues tė dėmit: mosderdhja e qirasė sė objekteve nė buxhetin e shtetit; mosarkėtimi i kėsteve tė privatizimit nė afatin e duhur; shitja e apartamenteve nė kundėrshtim me legjislacionin pėrkatės nė fuqi etj.


Burimi: Kontrolli i Lartė i Shtetit
Analiza dhe komentet: ODA  


Konstatohet se dėmi nė kėtė fushė, pėr vitin 2009  pėrbėn 43,68% tė dėmit total ekonomik, me njė vlerė 3 190 779 000 lekė. Ky dėm ėshtė 266.7 herė mė i madh se dėmi nė kėtė fushė nė vitin 2008 dhe 20.7 herė mė i madh se dėmi ekonomik i shkaktuar nė shitjen dhe qiradhėnien e pasurisė shtetėrore nė vitin 2010. Ky dėm ėshtė shkaktuar kryesisht nga shkeljet e ligjėshmėrisė nga subjektet Albpetrol sh.a Patos nė vlerėn 2 610 563 000 lekė dhe Ministria e Mjedisit, Pyjeve dhe Administrimit tė Ujėrave, Tiranė nė vlerėn 538 738 000 lekė.
 

Burimi: Kontrolli i Lartė i Shtetit
Analiza dhe komentet: ODA

Me pėrjashtim tė vitit 2009, vlera e dėmit nė fushėn e shitjes/qiradhėnies tė pasurisė shtetėrore ka vlera te ulta. Korelacioni midis dėmit ekonomik total dhe dėmit nė fushėn e shitjes/qiradhėnies tė pasurisė shtetėrore ėshtė mesatar pozitiv me vlerėn 0,534.  Totali i dėmit nė kėtė fushė pėr periudhėn 2005-2010 ėshtė 4 388 588 000 lekė. Vlera mė e ulėt ėshtė nė vitin 2008, 11 962 000 lekė. Kjo vlerė ėshtė sa 0,3% e dėmit total pėr vitin 2008. 

Te dhenat paraqiten te permbledhura ne trajte tabelare si me poshte:


Burimi: Kontrolli i Lartė i Shtetit
Analiza dhe komentet: ODA


Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Flladina Zilja, Albina Ballaxhia