Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Dėmi ekonomik nė fushėn e prokurimeve publike

8 vite mė parė
share()?>
Dėmi ekonomik nė fushėn e prokurimeve publike konstatohet si shkelje nė: llogaritjen e vlerės sė kontratės; respektimin e kufijve monetar/ pėrzgjedhjen e procedurės sė prokurimit public; pėrgatitjen e dokumentacionit tė tenderit, hartimin e specifikimeve teknike dhe kritereve tė vlerėsimit; paraqitjen dhe pranimin e ofertave; hapjen dhe shqyrtimin e ofertave tė paraqitura nė konkurim; sigurimin e vlefshmėrisė sė ofertės, nė njoftimin e fituesit dhe shqyrtimin administrative tė ankesave, lidhjen e kontratave dhe marrėdhėniet me nėnkontraktorėt, arkivimin e dosjeve pėr tenderat e zhvilluar; zbatimin e kontratave nga kontraktorėt nė pėrputhje me kushtet e pėrgjithshme etj.
 

Burimi: Kontrolli i Lartė i Shtetit
Analiza dhe komentet: ODA


Dėmi ekonomik nė fushėn e prokurimeve publike pėr periudhėn 2005-2010 ka vlerėn totale 3,347 727,000 leke, ku vlera mė e lartė e dėmit ėshtė arritur nė vitet 2007, 2008 pėrkatėsisht 883,471,000 lekė dhe 779,815,000 lekė, ndėrsa vlera mė e vogėl ėshtė nė vitin 2010, 187,573,000 lekė. Demi nė prokurime publike ka ardhur duke u zvogeluar dhe pritet tė zvogėlohet nė masė edhe mė tė madhe si pasojė e zbatimit tė sistemit tė prokurimeve publike elektronike nga 21 janari i vitit 2009.
 

Burimi: Kontrolli i Lartė i Shtetit
Analiza dhe komentet: ODA


Lidhja e dėmit ekonomik total me dėmin ekonomik nė fushėn e prokurimeve publike ėshtė lidhje e drejte, me koefiēent korelacioni 0,4. Impaktin mė tė madh nė dėmin total, dėmi nė prokurimet publike e ka pasur nė vitin 2008, ku raporti i tyre ėshtė 19,27%, ndėrsa ndikimi mė i vogėl ėshtė nė vitin 2009 me raport 5,90%.

Te dhenat paraqiten te permbledhura ne trajte tabelare si me poshte:Burimi: Kontrolli i Lartė i Shtetit
Analiza dhe komentet: ODA


Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Flladina Zilja, Albina Ballaxhia