Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 03 Gusht 2019

Dėmi ekonomik nė sektorin doganor 2005-2010

8 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka realizuar njė hulumtim nė lidhje me dėmin ekonomik nė sektorin doganor pėr periudhėn pėr periudhėn 2005-2010. Dėmi ekonomik nė sektorin doganor shkaktohet si pasojė e veprimeve:  shmangies sė detyrimeve doganore dhe llogaritje tė gabuara tė tarifave; diferencės nė llogaritjen e vlerės sė zhdoganimeve dhe shpenzimeve tė transportit; uljen e vlerave tė gjobave pa bazė ligjore; mosaplikim ose aplikim i pakėt i  penaliteteve pėr shkelje tė cilėsuar kontrabandė  apo “kundravajtje administrative”; mospagim i t.v.sh-sė nga subjektet qė kanė importuar dhe pėrfituar nė momentin e zhdoganimit me shtyrje tė pagesės sė saj; shkelje tė procedurave tė zhdoganimit tė mallrave; shkelje nė zbatimin e rregjimit tė magazinave doganore etj.

Pėr periudhėn 2005-2010,  vlera e dėmit ekonomik nė sektorin e doganave ėshtė 3,597,585,000 lekė. Vlera mė e madhe e dėmit ėshtė arritur nė vitet 2005 dhe 2006, pėrkatėsisht 998,725,000 lekė dhe 884,174,000 lekė, ndėrsa vlera mė e ulėt e dėmit ėshtė nė vitin 2009, 300,252,000 lekė. Dėmi ekonomik nė kėtė sektor ėshtė me tendenca nė zvogėlim si pasojė e disa faktorėve si: pėrsosje e sistemit tė kontrollit dhe kryerja e veprimeve online.

Veprimet online mundėsojnė kalimin e tė dhėnave nė serverin qėndror dukė u bėrė gjerėsisht tė disponueshme. Gjithashtu ka ndikuar dhe heqja e tarifave doganore; rėnia e ēmimeve tė referencės me vende tė Bashkimin Europian. Rritja e bashkėveprimit me doganat homologe, qė mundėson konfirmim nė kohė reale tė tė dhėnave ėshtė njė tjetėr faktor qė ka ndikuar nė zvogėlimin e dėmit ekonomik.


Burimi :Kontrolli i Lartė i Shtetit
Analiza dhe komentet: ODA


Dėmi nė sektorin doganor nė raport me dėmin total paraqet njė sjellje tė ērregullt. Raporti mė i vogėl ėshtė arritur nė vitin 2007 dhe 2009, nė masėn 5,95% dhe 4,11% tė dėmit ekonomik total. Ndėrsa nė vitin 2010, shkeljet me efekte financiare arritėn nė masėn 22,28% tė dėmit total. Dėmi ekonomik nė sektorin doganor me dėmin ekonomik total nuk paraqesin njė lidhje tė drejtpėrdrejt mes tyre. Koefiēenti i korelacionit 0,14 tregon se dėmi nė sektorin doganor lėviz nė tė njėjtin drejtim me dėmin total, por nė njė masė shumė mė tė vogėl.
 

Burimi :Kontrolli i Lartė i Shtetit
Analiza dhe komentet: ODA


Te dhenat paraqiten ne tabelen dinamike si vijon:


Burimi :Kontrolli i Lartė i Shtetit
Analiza dhe komentet: ODA

Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Albina Ballaxhia, Flladina Zilja