Ndryshimi i fundit: E Hėnė, 06 Prill 2020

Fitues tė Open Datathon Albania – Hackathon Day in Tirana

9 vite mė parė
share()?>
Ne rrjedhėn e Hackathoneve botėrore, Open Datathon Albania ėshtė njė mbledhje e studenteve, profesionistėve, aktivistėve social pėr te shkruar aplikime, pėr te liruar te dhėna, krijuar visualizime dhe botuar analiza duke pėrdorur te dhėnat e hapura. Kjo behet me qellim qe tė tregohet suport dhe te nxitet adoptimi i politikave pėr te dhėna te hapura nga Qeveria dhe institucionet kombėtare e lokale. Ky aktivitet u zhvillua nga Instituti Shqiptare i Shkencave, me mbėshtetje financiare te Fondacionit Shoqėria e Hapur pėr Shqipėrinė, SOROS dhe mikpritės Fakultetin e Ekonomisė ne Universitetin e Tiranės.

Nė pėrfundim, u shpallen tre ēmime fituese nė Open Datathon Albania 2011.

Fitues nė Open Datathon Albania, 20 dhjetor 2011.

Ēmimi i I, vlera 300 USD: Tirana Bus Station, me autor Jonid Kanini student i Gjeo Informatikės nė Universitetin Politeknik tė Tiranės dhe Julian Kanini programues. Tirana ėshtė njė kryeqytet evropian, por banorėve tė saj u mungon njė hartė dinamike ku tė demonstrohen stacionet e shėrbimit urban. Njė i huaj apo banor i ri i Tiranės, pėr tė gjetur njė stacion autobusi duhet tė pyesė kalimtarėt nė rrugė apo tė kėrkojė ndihmė nga qytetarė mė tė hershėm. Qytetarėt e Tiranės meritojnė tė kenė njė hartė me vizualizime, e reklamuar nė vende publike apo nė njė faqe web me shėrbime pėr qytetarėt. Dy fituesit e Datathon Albania kanė punuar nė terren duke regjistruar stacione dhe distanca tė 25 linjave urbane nė Tiranė.Ēmimi II, vlera 150 USD: Punėsimi. Ndėrmarrjet Private. Autore Mariola Kapidani; Olta Begu dhe Eni Didi – studente master nė Fakultetin e Ekonomisė, UT. Punėsimi ėshtė tema mė interesante pėr studentėt shqiptarė. Njėkohėsisht njė nga ēėshtjet mė tė rėndėsishme pėr ekonominė dhe shoqėrinė shqiptare. Politikėbėrja pėrpiqet tė ofrojė dhe gjejė formula nga mė eficentet nė zgjidhjen e ēėshtjeve tė papunėsisė si faktor krize dhe niveli tė dobėt ekonomik.Ēmimi “Ideja mė e mirė”: Problemet e Fėmijėve Alo 116. Autorė Mirgit Vataj; Gjergj Xhaholli; Erinda Ibrahimllari. Fėmijėt nė Shqipėri kanė mundėsi tashmė tė mbrohen nėpėrmjet njė programi pėr kėshillim telefonik, referim dhe mbrojtje pro-aktive. Qė prej qershorit 2009 CRCA/DCI nėpėrmjet Linjės Kombėtare Alo116 ndihmon fėmijėt tė kėshillohen dhe tė adresojnė problemet e tyre. Disa nga telefonuesit nė kėtė linjė identifikojnė abuzime fizike dhe seksuale, raste tė diskriminimit, neglizhim, abuzim emocional, paaftėsi fizike, tendenca vetėvrasje, probleme familjare apo largime tė fėmijėve nga shtėpia. Pas dy viteve punė CRCI ka shumė pėr tė treguar mbi numrin e secilit abuzim e shqetėsim, problemet qė shqetėsojnė fėmijėt ēdo ditė dhe dinamikėn e punės pėr ti ndihmuar ata.Nė Maratonė konkuruan 21 student me 12 aplikime/analiza me tema tepėr interesante tė fushave Ekonomi; Politika Sociale; Teknologji tė Reja e mė gjerė Politikėbėrje.

Open Datathon Albania do tė reklamohet nė tre website me reputacion mbi Teknologjinė e Informimit dhe Aktivizimin Qytetar qė janė http://open.data.al/ , http://datathon.data.al/ ; http://ais.al. Gjithashtu aktiviteti do tė promovohet nė media dhe tek portali i mirėnjohur ne gjuhen shqipe www.shqiperia.com .

Open Datathon Albania si njė Maratonė e Inteligjencės dhe Kreativitetit; si njė festė e ideve tė reja pėr Teknologji tė Informacionit dhe njėkohėsisht si njė aktivitet qė bėhet pjesė e njė zinxhiri eventesh nė shumė kryeqytete botėrore.

Shumė shpejtė Instituti Shqiptarė i Shkencave do tė anoncojė sfidėn dhe modalitetet pėr Open Datathon Albania 2012.

Datė publikimi: 31/01/2012
Titulli i publikimit: Fitues t
Pėrshkrim i publikimit: Ne rrjedh
Download: Array
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :