Ndryshimi i fundit: E Hėnė, 06 Prill 2020

Ndarja e ēmimeve nė Open Datathon Albania – Hackathon Day in Tirana

9 vite mė parė
share()?>
Instituti Shqiptar i Shkencave organizoi pėr herė tė parė nė Shqipėri njė event  tė rėndėsishėm dhe tepėr inovativ: Open Datathon Albania – Hackathon Day in Tirana. Kjo Maratonė e Open Data dhe Open Knowledge ėshtė njė ngjarje tepėr e rėndėsishme e shumė kryeqyteteve Evropiane. Nė Shqipėri prej njė viti aplikohet Open Data Albania nėpėrmjet njė projekti tė realizuar nga Instituti Shqiptar i Shkencave.

Open Data Albania  tashmė ėshtė edhe promotor i Maratonės sė Open Data (Data Marathon) qė do tė organizohet nė datėn 20 dhjetor 2011 nė Tiranė. Maratona e tė dhėnave tė hapura kėtė vit ka nė fokus Studentėt dhe zhvillohet nė tėrėsinė e disa aktiviteteve tė Open Data Albania nė Universitete.

Ne rrjedhėn e Hackathoneve botėrore, Open Datathon Albania ėshtė njė mbledhje e studenteve, profesionistėve, aktivistėve social pėr te shkruar aplikime, pėr te liruar te dhėna, krijuar vizualizime dhe botuar analiza duke pėrdorur te dhėnat e hapura.

Kjo behet me qellim qe tė tregohet suport dhe te nxitet adoptimi i politikave pėr te dhėna te hapura nga Qeveria dhe institucionet kombėtare e lokale. Ky aktivitet u zhvillua nga Instituti Shqiptar i Shkencave, me mbėshtetje financiare te Fondacionit Shoqėria e Hapur pėr Shqipėrinė, SOROS dhe mikpritės Fakultetin e Ekonomisė ne Universitetin e Tiranės.

Nė Maratonė konkuruan 21 studentė me 12 aplikime/analiza me tema tepėr interesante tė fushave Ekonomi; Politika Sociale; Teknologji tė Reja, Demografi, Politika Shėndeti etj. Nė Open Datathon Albania u prezantuan edhe aplikime tė konkurentėve nga Kosova.

Shpallja e cmimeve nė Open Datathon Albania, 20 dhjetor 2011.


Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: 30/01/2012
Titulli i publikimit: Fitues t
Pėrshkrim i publikimit: Instituti Shqiptar i Shkencave organizoi p
Download: Array
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :