Ndryshimi i fundit: E Hėnė, 06 Prill 2020

Ndėrmarrjet me mbi 50 tė punėsuar sipas sektorėve dhe qarqeve

9 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me treguesit mbi ndėrmarrjet ekonomike me mbi 50 tė punėsuar, bazuar nė tė dhėnat e INSTAT. Pėr vitin 2010, rezulton tė veprojnė 843 ndėrmarrje me 50 tė punėsuar e sipėr, ato pėrbejne 0.84% tė totalit tė ndėrmarrjeve prej 100,687.Burimi: INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Nė Tiranė operojnė 52.9% e ndėrmarrjeve me mbi 50 tė punėsuar, me njė vlerė prej 440 ndėrmarrje nga totali i 843 ndėrmarrjeve tė kėsaj madhėsie. I dyti nė kėtė listė vjen Durrėsi me 11.27% tė aktivitetit. Qarqet mė problematike pėr nga numri i kėtyre ndėrmarrjeve janė Kuksi dhe Dibra ku operojnė pėrkatėsisht 8 dhe 11 ndėrmarrje. Qarqet si Shkodra, Fieri, Korca dhe Elbasani kane nivele mesatare tė ndėrmarrjeve me mbi 50 tė punėsuar.
 

Burimi: INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Tė dhėnat pėr vitin 2010 tregojnė se sektorėt kryesorė ekonomik qė kanė numrin mė tė lartė tė ndėrmarrjeve me 50 tė punėsuar e sipėr janė sektori i shėrbimeve dhe i industrisė, me 310 dhe 283 ndėrmarrje pėrkatėsisht. Ndėrkohė qė sektorėt ekonomik si bujqėsia e peshkimi dhe hoteleria kanė njė numėr tė vogėl tė tyre, prej 11 dhe 16 ndėrmarrje pėrkatėsisht, nga totali prej 843.


Burimi: INSTAT,
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Numri i ndermarrjeve sipas aktivitetit ekonomik paraqitet grafikisht:


Burimi: INSTAT,
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Te dhenat mbi ndėrmarrjet me mbi 50 tė punėsuar sipas qarqeve paraqiten ne tabelen dinamike me poshte:


Burimi: INSTAT,
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Te dhenat mbi ndėrmarrjet me mbi 50 tė punėsuar aktivitetit ekonomik paraqiten :


Burimi: INSTAT,
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Mariola Kapedani