Ndryshimi i fundit: E Hėnė, 06 Prill 2020

Ndėrmarrjet ekonomike sipas shtrirjes nė qarqe

9 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi shtrirjen e ndėrmarrjeve ekonomike nė qarqe. Qarku me mė shumė ndėrmarrje pėr vitin 2010 rezulton tė jetė Tirana me 38,361 ndėrmarrje tė cilat pėrbejnė 38% tė totalit prej 100,687 ndėrmarrje nė tė gjithė territorin Shqiptar. Qarqet pasuese pėr nga numri i ndėrmarrjeve janė Durrėsi me 12,233, Fieri me 9329 dhe Vlora me 8,409 ndėrmarrje.


Burimi: INSTAT,
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Qarku me numrin mė tė vogel tė ndėrmarrjeve ėshtė Kuksi, me 915 ndėrmarrje tė cilat pėrbejnė 0.91% tė totalit. Karakteristike pėr kėtė qark ėshtė ritmi i ulėt i futjes nė treg tė ndėrmarrjeve tė reja, duke u renditur i fundit nga tė 13 qarqet, me njė koeficient lindshmėrie tė ndėrmarrjeve prej 12.1% pėr vitin 2009. Qarqe tė tjera me aktivitet tė ulet pėr nga numri i ndėrmarrjeve janė Dibra, Lezha e Gjirokastra, te cilat nė total nuk e kalojnė numrin e ndėrmarrjeve qė operojnė nė qarkun e Tiranės.
 

Burimi: INSTAT,
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Pėr vitin 2010, ndėrmarrjet e sektorit tė tregetisė zėnė 44.4% te tregut tė ndėrmarrjeve me 44709 ndėrmarrje nga totali prej 100687. Shtrirja e tyre nė qarqe paraqitet si mė poshtė:

Burimi: INSTAT,
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

 
Tirana ka numrin mė tė madh tė ndėrmarrjeve nė sektorin e tregtisė, me 16856 ndėrmarrje qė pėrbejne 37.7% tė totalit tė sektorit. Kuksi mbetet qarku me numrin mė tė vogėl tė ndėrmarrjeve nė sektorin e tregtisė, me 400 ndermarrje tė cilat zėnė 0.89% tė kėtij sektori.


Burimi: INSTAT,
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Te dhenat mbi numrin e ndermarrjeve sipas qarqeve paraqiten ne tabelen dinamike me poshte:


Burimi: INSTAT,
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Mariola Kapedani