Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Punėsimi sipas madhėsisė sė ndėrmarrjeve.

9 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka kryer njė hulumtim nė lidhje me strukturėn e punėsimit sipas madhėsisė sė ndėrmarrejve. Pėr vitin 2009 punėsimi nė ndėrmarrjet me 1-4 tė punėsuar ka qėnė nė nivelin 39%. Ndėrkohė qė 45% e tė punėsuarve nė ndėrmarrjet ekonomike i pėrkasin ndėrmarrjeve me 20 tė punėsuar e sipėr dhe 16% atyre me 5-19 tė punėsuar.


Burimi: INSTAT,
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Niveli i punėsimit nė ndėrmarrje ka patur njė trend rritės gjatė 3 viteve. Ndėrmarrjet me 1-4 tė punėsuar kanė patur njė rritje nė numrin e punonjėsve pothuajse konstante gjatė tė dy intervaleve me 5.72% pėr vitin 2008 dhe 5.16% pėr vitin 2009. Ndėrmarrjet me 4-19 tė punėsuar kanė patur ritme rritėse nė numrin e punonjėsve me 8.69% pėr vitin 2008 dhe 9.14% pėr vitin 2009. Ndėrmarrjet me 20 tė punėsuar e sipėr kanė patur ritme tė ngadalsuara rritjeje tė punonjėsve, me njė ndryshim nga 8.94% nė 2008 nė 3.63% nė vitin 2009.


Burimi: INSTAT,
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Megjithėse ndėrmarrjet me 1-4 tė punėsuar zėnė 91% tė totalit tė ndėrmarrjeve, pesha qė kanė nė punėsim ėshtė mė e vogėl (39%) krahasuar me ndėrmarrjet me 20 tė punėsuar e sipėr qė kanė peshėn kryesore tė punėsimit nė ndėrmarrje (45%). Pėr vitin 2009 sektori i ndėrmarrjeve me 20 tė punėsuar e sipėr ka patur njė performancė mė tė dobėt krahasuar me vitin 2008, qė ėshtė reflektuar nė uljen e ritmeve tė rritjes nė numrin e punonjėsve.


Burimi: INSTAT
Perpunimi dhe komentet: ODA


Te dhenat mbi numrin e tė punėsuarve nė vite sipas madhėsisė sė ndėrmarrjeve dhe rritjen e punesimit ne perqindje paraqiten:


Burimi: INSTAT
Perpunimi dhe komentet: ODA






Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Mariola Kapedani, Olta Begu, Eni Didi