Ndryshimi i fundit: E Hėnė, 06 Prill 2020

Struktura e punėsimit sipas aktivitetit ekonomik.

9 vite mė parė
share()?>
Shkalla e punėsimit pėrcaktohet si pėrqindja e popullsisė nė moshė pune tė njė vendi qė ėshtė e punėsuar. Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi strukturėn e punėsimit nė sektorin jo bujqėsor dhe ecurinė e tij nė vite, bazuar nė tė dhėnat e INSTAT. Struktura e punėsimit nė ndėrmarrje jo-bujqėsore per vitin 2009, sipas sektorėve ekonomik, paraqitet si mė poshtė:


Burimi:INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Pėr vitin 2009 peshėn kryesore nė punėsim, nga sektori jo-bujqėsor, e ka industria (ku pėrqindjen mė tė lartė e zė industria pėrpunuese) me 31% tė totalit dhe sektori i tregtisė me 27% tė totalit. Ndėrtimi dhe transport-komunikacioni kanė peshė mė tė vogėl nė punėsim me pėrkatėsisht 15% dhe 9% tė sektorit jo bujqėsor.

Ecuria e punėsimit sipas sektorėve kryesorė ekonomik jo-bujqėsor paraqitet nė grafikun e mėposhtėm:


Burimi:INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Pėr vitin 2008-2009 sektori i industrisė ka patur ritme rėnėse nė nivelin e punėsimit, me 0.33% rėnie. Sektori i ndėritmit dhe tregtia kanė patur ritme tė ngadalsuara tė rritjes me 3% dhe 5%, kundrejt sektorit tė transportit dhe shėrbimeve tė cilėt pėr nga numri i tė punėsuarve janė rritur me ritme mė tė larta, pėrkatėsisht 7% dhe 15%.


Burimi:INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Politikat fiskale tė qeverisė ndaj sektorėve tė ndryshėm tė ekonomisė, duhet tė marrin parasysh dhe ndikimin qė kanė kėto ndėrmarrje nė nivelin e punėsimit.

Te dhenat mbi numrin e tė punėsuarve nė vite, sipas sektorėve paraqiten te permbledhura ne tabelen me poshte:


Burimi:INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Mariola Kapedani