Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Punėsimi kundrejt varfėrisė

9 vite mė parė
share()?>
Niveli i punėsimit nė njė shoqėri llogaritet si numri i tė gjithė personave nė moshė pune qė janė tė punėsuar gjatė kohės sė matjeve statistikore. Varfėria shprehet nė mėnyrė sasiore bazuar nė treguesit e tė ardhurave pėr frymė dhe nė aftėsinė e individėve pėr tė pėrmbushur nevojat jetėsore bazė.

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim nė lidhje me korrelacionin qė ekziston midis dy treguesve shumė tė rėndėsishėm social: niveli i punėsimit dhe varfėria.

Ecuria e dy treguesve pėr vitet 2002, 2005 dhe 2008 paraqitet si mė poshtė:


Burimi: INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Lidhja punėsim-varfėri ėshtė njė lidhje e zhdrejtė (korrelacion negativ). Rritja e punėsimit ėshtė shoqėruar me njė rėnie nė nivelin e varfėrisė nė ritme mė tė mėdha. Koeficienti i rritjes tė punėsimit ka qėnė 4.5% nga viti 2005-2008, ndėrkohė ulja e varfėrisė ka qėnė 35.18% pėr vitet 2005-2008.


Burimi: INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Kjo diferencė nė koeficientėt e ndryshimit tė dy treguesve shpjegohet me faktin qė tė ardhurat e realizura nga familjet/individėt shqiptarė nuk kanė njė lidhje tė fortė me tė ardhurat nga punėsimi. Kjo tregon se shqiptarėt pėrdorin burime alternative pėr tė siguruar cilėsinė e jetesės. Ndėr kėto burime mund tė pėrmendim tė ardhurat informale, tė mirat e siguruara me kredimarrje e tė tjera. Mė tė rėndėsishmet mbeten remitancat e emigracionit. Shqipėria radhitet ndėr vendet me varėsi mė tė lartė nga remitancat.

Pėrmbledhje e treguesve nė vlerė dhe koeficientėve tė rritjes paraqitet me tabelen dinamike me poshte:


Burimi: INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Mariola Kapedani