Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Kryetarė Komune me mandat tė ripėrsėritur 2000 – 2015

9 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka hulumtuar mbi pėrzgjedhjen e kryetarėve tė komunave nė katėr proceset e fundit elektorale.  Tė dhėnat janė marrė nė buletinet elektronike apo manuale tė Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve. Artikulli hulumtues pėrmban  informacion statistikor dhe nominal pėr fituesit si kryetar komune nė zgjedhjet  pėr pushtet lokal tė vitit 2000, 2003, 2007 dhe 2011-tė.  Nė Republikėn e Shqipėrisė nė bazė tė ndarjes administrative territoriale sipas ligjit pėrkatės funksionojnė 308 komuna.

Duke krahasuar rezultatet zgjedhore tė katėr proceseve tė fundit elektorale pėr qeverisjen lokale rezulton se nė drejtimin e komunave nė vend ka kryetar qė kanė fituar dhe qeverisin pėr njė mandat tė tretė apo tė katėrt.


Komentet dhe analiza:ODA
Burimi:Komisjoni Qendror i Zgjedhjeve


Sipas hulumtimit dhe analizės sė Open Data Albania, nė zgjedhjet pėr Pushtetin Lokal nė katėr proceset e fundit elektorale janė rikonfirmuar nė njė mandat tė dytė qeverisės 210 kandidatė ose 51 % e listės sė kryetarėve tė komunave nė vend. ODA analizon se nė mandatin e tretė qeverisės kanė drejutar komunat 78 kandidatė ose 25,32% e listės sė kryetarėve tė komunave nė vend

E veēantė sipas analizės hulumtuese tė Open Data Albania ėshtė se 41 kandidatė  ose 13,31% e listės sė kryetarėve tė komunave nė vend kanė fituar 4 mandate si kryetar komune nė katėr proceset e fundit elektorale


Komentet dhe analiza:ODA
Burimi:Komisjoni Qendror i Zgjedhjeve


Lista elektronike si vijon pasqyron tė gjithė kryetarėt e komunave tė zgjedhur nė katėr proceset e fundit zgjedhore duke dhėnė edhe informacionin e duhur pėr mandatet e ripėrsėritura.


Komentet dhe analiza:ODA
Burimi:Komisjoni Qendror i Zgjedhjeve


Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Dhurata Milori MA