Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Raporte gjinore nė listat e kryetarėve tė komunave 2000 – 2015

9 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka hulumtuar mbi pėrzgjedhjen e kryetarėve tė komunave nė katėr proceset e fundit elektorale.  Tė dhėnat janė marrė nė buletinet elektronike apo manuale tė Komisionit Qėndror tė Zgjedhjeve. Artikulli hulumtues pėrmban informacion statistikor dhe nominal pėr fituesit si kryetar komune nė zgjedhjet  pėr pushtet lokal tė vitit 2000, 2003, 2007 dhe 2011-tė.  Nė Republikėn e Shqipėrisė nė bazė tė ndarjes administrative territoriale sipas ligjit pėrkatės funksionojnė 308 komuna.


Komentet dhe analiza:ODA
Burimi:Komisjoni Qendror i Zgjedhjeve


Ndėr vite konstatohet se numri i grave tė pėrzgjedhura pėr tė drejtuar njė komunė ėshtė nė nivel tepėr tė ulėt. Kėshtu nė Zgjedhjet pėr Pushtet Lokal tė vitit 2000 kemi katėr komuna qė drejtohen nga gratė. Konkretisht nė zgjedhjet pėr pushtetin lokal 2000 u zgjodhėn; znj. Elida Avdul  Deliu kandidate e Partisė Socialiste pėr Komunėn Deshnicė ; znj. Fatime Sulejman Goga kandidate e Partisė Socialiste  pėr komunėn Ndroq; znj. Fatbardha Riza Kapaj kadidate e Partisė Socialiste pėr Komunėn Hore Vranisht dhe znj.Anastasia Zaho Dushi kandidate e Partisė Socialiste pėr Komunėn Zagorie.


Komentet dhe analiza:ODA
Burimi:Komisjoni Qendror i Zgjedhjeve


Nė procesin zgjedhor tė vitit 2003 patėm  gjashtė gra tė pėrzgjedhura si fituese nė garat pėr komuna. Konkretisht nė zgjedhjet pėr pushtetin vendor tė vitit 2003 u zgjodhėn: znj. Lule Ramazan Cakoni kandidate e Koalicionit tė Djathtė nė komunėn Baz ; znj. Hene Bajram Dura kandidate e Partisė Socialiste pėr Komunėn Luftinje, znj. Fatime Sulejman Goga kandidate e Partisė Socialiste pėr komunėn Ndroq; znj. Fatbardha Riza Kapaj Kadidate e Partisė Socialiste pėr komunėn Hore Vranisht; znj. Adila Kacandon Kojdheli kandidate e Partisė Socialistė pėr Komunėn Shushicė- Vlorė dhe znj. Anastasia Zaho Dushi kandidate e Partisė Socialiste pėr Komunėn Zagorie.
Nė zgjedhjet pėr pushtet lokal tė vitit 2007 numėrohen gjashtė zonja fituese. Konkretisht jane: znj. Sabire  Yzedin Hoxhaj e Partisė Demokratike pėr  Komunėn  Fratar; znj. Lavdie Syrja  Hadėri kandidate e Partisė Demokratike pėr Komunėn Fshat Memaliaj; Fatime Sulejman Goga kandidate e Partisė Socialiste pėr komunėn Ndroq; znj. Fatbardha Riza Kapaj Kadidate e Partisė Socialiste pėr komunėn Hore Vranisht dhe Znj. Lumturi Faik Ferhati  kandidate e Koalicionit tė Djathtė pėr komunėn Kajan dhe Znj. Anastasia Zaho Dushi kandidate e Koalicionit tė Majtė pėr Komunėn Zagorie.

Nė procesin zgjedhor tė vitit 2011 patėm perfaqėsim tė grave nė nivelin 0,65% me 2 gra tė perzgjedhura  si fituese nė garat pėr kryetare komune. Tė 308 komunat  nė vend nė mandatin 2011 – 2015 drejtohen kryesisht nga kryetar meshkuj.


Komentet dhe analiza:ODA
Burimi:Komisjoni Qendror i Zgjedhjeve


Karakteristikė ėshtė se tre kryetare komunash kanė fituar tre mandate rradhazi. Konkretisht : znj. Fatime Sulejman Goga kandidate e Partisė Socialiste pėr komunėn Ndroq ; znj. Fatbardha Riza Kapaj Kadidate e Partisė Socialiste pėr komunėn Hore Vranisht dhe Znj. Anastasia Zaho Dushi kandidate e Partisė Socialiste nė dy mandate dhe kandidate e Koalcionit tė Majtė nė mandatin e tretė.

Prej zgjedhjeve pėr pushtetin lokal 2000 deri ne zgjedhjet e vitit 2011 komunat janė pėrfaqėsuar nga vetėm 11 femra dhe 725  kandidatė meshkuj ose 1,49% femra dhe 98.51% meshkuj.

Lista elektronike si vijon pasqyron tė gjithė kryetarėt e komunave  tė zgjedhur nė katėr proceset e fundit zgjedhore duke dhėnė edhe informacionin e duhur pėr mandatet e fituara sipas raporteve gjinore.


Komentet dhe analiza:ODA
Burimi:Komisjoni Qendror i Zgjedhjeve


Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Dhurata Milori