Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 07 Dhjetor 2019

Numri i kontribuesve dhe pėrfituesve nga skema e Sigurimeve Shoqėrore nė periudhėn 1972-1991

8 vite mė parė
share()?>
Skema e sigurimeve nė Shqipėri ėshtė e mbėshtetur nė sistemin “pay as you go”, sipas tė cilit pagesat aktuale pėr pensionistėt financohen nga kontributet aktuale brenda sistemit. Kjo krijon njė lidhje tė drejtpėrdrejtė midis numrit tė personave qė kontribuojnė nė skemė, sasisė sė parave qė ata paguajnė dhe pensioneve tė pėrfituara. Sa mė i lartė ky raport, aq mė mirė ėshtė.

Mėnyra e menaxhimit ndėr vite e skemės sė pensioneve dhe karakteristikat e saj kanė qenė tė ndryshme para dhe pas viteve ’90, arsye pėr tė cilėn ODA e ka shtrirė analizėn nė dy periudha: 1972-1991 dhe 1992-2009.

Periudha e parė: 1972-1991
Deri nė fillim tė viteve ’90, ekonomia nė vend ishte e centralizuar dhe shteti kontrollonte tė gjitha politikat ekonomike dhe tė punėsimit. Pėr rrjedhojė, infomaliteti ishte nė shkallė shumė tė ulėt, nė mos nė shifra fare tė papėrfillshme. Tė ardhurat nga kontributet ishin nė pėrputhje me parashikimet e bėra nga qeveria dhe i pėrgjigjeshin nevojave tė saj, gjė qė dėshmohet edhe nga ndryshimi i normės sė kontributeve ndėr vite.

Burimi: ISSH
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Grafikisht, raporti pėrfitues/kontribues dhe norma paraqitet:

Burimi: ISSH
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Viti 1976 paraqitet me njė rėnie nė numrin e kontribuesve me rreth 18% krahasuar me 1973-n, por pas tij, ndonėse nė ritme tė ndryshme, trendi ka qenė gjithmonė rritės. Vihet re qė nė vitin 1991 fillon krisja nė numrin e kontribuesve, i cili ishte 7% mė i ulėt se sa njė vit mė parė.

Raporti pėrfitues/kontribues, qė ėshtė njė ndėr indikatorėt mė tė rėndėsishėm nė vitin 1972 ka qenė 10%, qė do tė thotė se pėr njė pensionist kontibuonin 10 tė punėsuar. Me kalimin e viteve raporti ka ardhur nė rritje, cfarė flet pėr gjithmonė e mė pak numėr kontribuesish pėr njė pensionist. Nė vitin 1991 raporti shkoi 4 me 1, ose 25%.

Tė dhėnat e plota mbi pėrfituesit, kontribuesit, raportin e varėsisė dhe normės paraqiten grafikisht ne tabelėn elektronike qė vijon:


Burimi: ISSH
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Blerta Zilja M.Sc