Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Prezantim nė Universitetin Luigj Gurakuqi - Shkodėr

9 vite mė parė
share()?>
Universiteti “Luigj Gurakuqi” nė Shkodėr dhe Instituti Shqiptar i Shkencave, nė kuadėr tė aktiviteteve Open Data Albania nė Universitete kanė realizuar prezantimin “Pėrdorimi i Metodologjisė Open Data nė Kėrkimin Shkencor”. Prezantimi u zhvillua nė ambientet e Sallės sė Konferencave nė Bibliotekėn e Universitetit tė Shkodrės nė datėn 21.11.2011. Nė fokus tė aktivitetit ishin studentė tė dy Fakulteteve tė Universitetit “Luigj Gurakuqi” pėrkatėsisht Fakulteti i Ekonomisė dhe Fakulteti i Drejtėsisė. Projekti Open Data Albania prej njė viti praktikon me sukses njė metode dhe ideologji te re pėr transparencė, inovacion, analizė te politikave dhe vendimmarrjes publike.

Nėpėrmjet teknologjive tė reja tė informacionit, bazuar tek analiza e njė grupi ekspertesh te fushave te ndryshme, nėpėrmjet kėtij Projekti janė sjelle pėr publikun, mediat, studentet, profesionistet dhe aktivistėt shqiptare, njė grup indikatorėsh tė fushave Ekonomi, Arsim, Kriminologji, Drejtėsi, Mjedis, Shėndetėsi, Treg Bankar, Demografi etj. Ideja pėr kėtė takim pėrforcohet edhe nga interesi aktiv i shumė studentėve nga Universiteti i Shkodrės pėr tė pėrdorur metodologjinė dhe artikujt Open Data nė punimet e tyre shkencore si dhe pėr tė qenė pjesė e aktiviteteve publike tė Open Data Albania.

Nė aktivitet referuan:
Z. Florian Bjanku – Kancelar i Universitetit “Luigj Gurakuqi” Shkodėr. Fjala e Hapjes & Open Data Albania pėr Studentėt.

Znj. Aranita Brahaj  - Drejtor Ekzekutiv dhe Ekspert Media. Tema: Open Data nė Shqipėri. Praktika ndėrkombėtare dhe Inovacioni.

Znj. Blerta Zilja – Analiste pranė ODA me Temėn: Raste praktike te ODA. Buxheti dhe Kosto e Borxhit.

Nė kėtė aktivitet tė ODA nė Universitete ishin pjesėmarrės student tė Universitetit “Luigj Gurakuqi”  nga tre shtete: Republika e Shqipėrisė, Republika e Kosovės dhe Mali i Zi, duke dhėnė kėshtu njė impakt tė mirė pėr kėtė projekt tashmė i njohur edhe nė hapėsira jashtė kufijve zyrtar tė Shqipėrisė.

Pjesa mė interesante e prezantimit u moderua si njė forum apo aplikim praktik mbi Open Data me pyetje dhe sugjerime nga vetė studentėt sipas interesit tė tyre. Gjithashtu u aplikuan konsultime direkte tė dy ose tre studentėve tė cilėt pasi kanė zgjedhur temat e tyre tė diplomave janė nė kėrkim tė njė burimi statistikor pėr tė modeluar njė pjesė sė strukturės sė Temės.

Gjatė takimit u prezantua dhe ngjalli shumė interes edhe njė event qė do tė organizohet sėshpejti nga Instituti Shqiptar i Shkencave si pjesė e aktiviteteve ODA nė Universitete. Studentėt e Universitetit tė Shkodrės u ftuan tė jenė pjesėmarrės nė Open Datathon Albania – Hackathon Day in Tirana qė do tė mbahet mė 20 dhjetor. Ky event zhvillohet pėr herė tė parė nė Shqipėri dhe e bėn Tiranėn pjesė tė hartės sė Kryeqyteteve me Maratonė tė Open Data. Studentėt gjetėn me interes materialin e publikuar nė webin http://datathon.data.al dhe mėnyrėn  e organizimit tė njė eventi nė dobi tė ideve dhe inovacionit.

Aktiviteti u pėrcoll me interes nga media kryesisht televizione dhe portale informative tė qytetit tė Shkodrės.

Open Data Albania ėshtė njė projekt qė realizohet nga Instituti Shqiptar i Shkencave, dhe mundėsohet nga Open Society Foundations Information Program (Budapest), Open Society Foundation Albania dhe ShqiperiaCom Shpk .

Video nga prezantimi i Open Data Albania ne Shkoder

Foto nga prezantimi i Open Data Albania ne Shkoder


Kancelari i Universitetit"Luigj Gurakuqi" ne Shkoder, z. Florian Bjanku duke prezantuar mbi Open Data dhe Studentet


Open Data Albania ne Universitete (shkoder 21 nentor 2011)


ODA te studentet


Z. Florian Bjanku. Prezantim ne Biblioteken e Universitetit "Luigj Gurakuqi"


Open Data si metode e Kerkimit Shkencor


Open Data Albania transparence dhe inovacion


Blerta Zilja - transparence mbi financat publike sipas metodologjise ODA


ODA ne Universitete


Open Data mbi Buxhetin e Shtetit

Datė publikimi: 23-11-2011
Download: Array
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :