Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Importi sipas origjinės, Eksporti sipas destinacionit

8 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi bilancin tregtar tė Shqipėrisė gjatė vitit 2010. Raporti bazohet nė tė dhėnat e Ministrisė sė Ekonomisė, Tregtisė dhe Energjitikės (METE) dhe INSTAT.
Bilanci tregtar mat diferencėn midis vlerės sė eksporteve dhe importeve pėr njė ekonomi. Eksportet pėrfaqėsojnė vlerėn e gjithė mallrave/shėrbimeve tė shitura/kryera jashtė vendit, ndėrsa importet pėrfaqėsojnė vlerėn e gjithė mallrave/shėrbimeve tė blera/kryera nga vendet e tjera.

Bilanci Tregtar = Eksporte-Importe

Shqipėria importon kryesisht nga vendet e kontinentit evropian (84% tė totalit tė importeve). Gjatė 2010, Shqipėria ka importuar kryesisht nga Italia (28% tė totalit tė importeve), Greqia (13% tė totalit tė importeve) dhe Gjermania (6% tė totalit tė importeve). Pas kontinentit evropian, Shqipėria importon edhe nga Azia (12%), Amerika (3%), dhe Afrika (1%). Nė kontinentin aziatik, vihet re njė rritje e peshės sė importeve nga Kina, ku totali i importeve ishte 8.9 miliardė lek, ose 2% e totalit tė importeve.

Grafikisht, importi sipas vendeve tė origjinės paraqitet sipas grafikut:

Burimi: METE, INSTAT
Komentet dhe analiza: ODA


Nė kuadrin e importeve, partneri kryesor ėshtė kontinenti evropian. Grafikisht, importet kryesore pėr 2010 me shtetet europiane paraqiten:

Burimi: METE, INSTAT
Komentet dhe analiza: ODA

Nė kuadrin e eksporteve, pėrsėri partneri kryesor mbetet kontinenti evropian (91% tė totalit tė eksporteve). Gjatė 2010, Shqipėria ka eksportuar kryesisht nė Itali (51% tė eksporteve),  Kosovė (6.2%% tė eksporteve) dhe Turqi (6%% tė eksporteve).

Grafikisht eksporti sipas shtetit paraqitet si mė poshtė:

Burimi: METE, INSTAT
Komentet dhe analiza: ODA


Bazuar nė tė dhėnat, rezulton se Italia mbetet partneri kryesor tregtar i Shqipėrisė. Ėshtė e domosdoshme, qė Shqipėria tė fokusohet dhe specializohet nė produktet dhe shėrbimet ku ka njė avantazh konkurrues krahasuar me vendet e tjera. Rritja e eksporteve, jo vetėm qė rrit tė ardhurat e njė vendi, por jep njė zhvillim tė madh nė gjithė fushat e tjera tė ekonomisė.

Shpėrndarja e import/eksportit sipas rajoneve (kontinenteve) pėr 2010 grafikisht paraqitet:

Burimi: METE, INSTAT
Komentet dhe analiza: ODA

Tabelat elektronike mė poshtė paraqesin tė plota tė dhėnat pėr import/eksport (nė milione dhe %) pėr Shqipėrinė pėr periudhėn 2009-2010.


Burimi: METE, INSTAT
Komentet dhe analiza: ODA



Burimi: METE, INSTAT
Komentet dhe analiza: ODA




Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Open Data Albania