Ndryshimi i fundit: E Hėnė, 06 Prill 2020

Prezantim ne Universitetin Aleksandėr Xhuvani – Elbasan

9 vite mė parė
share()?>
Projekti Open Data Albania u prezantua se fundmi edhe nė njė nga universitetet mė me traditė ne vendin tonė, Universiteti Aleksandėr Xhuvani ne Elbasan. Nėpėrmjet njė bashkėbisedimi me student tė degės Gazetari ne Fakultetin e Shkencave Humane u prezantua puna e realizuar dhe mundėsia e pėrdorimit tė teknologjive tė reja tė informacionit nė dobi tė publikut dhe grupeve tė profesionistėve. Studentėt pėrcollėn me interes jo vetėm mundėsinė e aksesit nė informacion dhe tė dhėna statistikore nėpėrmjet ODA, por edhe metodologjinė si mjaft interesante dhe aktuale. 

Prezantimi u realizua nga pedagogu i lėndėve Komunikim Publik dhe Etikė z. Isidor Koti sėbashku me Drejtoren e Projektit znj. Aranita Brahaj. Studentėt ndoqėn me interes demonstrimet nė vidioprojektor tė website-it te projektit qė vizualizon dhe bėn tė qarta pėr publikun mjaft tregues statistikorė pėr tema si arsimi, financa publike, shėndetėsia, inovacioni, turizmi, mjedisi, kriminologjia etj. 

Gjithashtu tė pranishmėve ju bė i njohur edhe impakti i gjerė qė ka Open Data nė vende dhe shoqėri tė zhvilluara tė Globit. Tematika dhe pėrmbajtja e Open Data Albania u gjet nga studentėt tepėr interesante nė pėrmbushjen e mjaft temave pėr ese dhe diplomim gjatė procesit akademik. Gjithashtu nė takim u bisedua edhe mbi pėrfshirjen e studentėve nė procesin e ideimit dhe agregimit tė tė dhėnave tė hapura. 

Projekti Open Data Albania pėrvec transparencės nėpėrmjet publikimeve ka nė qėllimet e tij edhe konsolidimin e mendimit kritik dhe analizėn e bazuar mbi argument konkret dhe statistikorė. Prezantimi i datės 31 tetor nė Universitetin e Elbasanit do tė pasohet me tė tjera takime dhe bashkėbisedime nė auditorė shqiptare.


Multimedia: Open Data Albania
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: 01/11/2011
Titulli i publikimit: Prezantim ne Universitetin Aleksand
Pėrshkrim i publikimit: Projekti Open Data Albania u prezantua se fundmi edhe n
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :