Ndryshimi i fundit: E Diel, 22 Mars 2020

Raporte gjinore nė listat e kryetareve tė bashkive 2000 – 2015

9 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka hulumtuar mbi pėrzgjedhjen e kryetarėve tė bashkive nė katėr proceset e fundit elektorale.  Tė dhėnat janė marrė nė buletinet elektronike apo manuale tė Komisionit Qendrorė tė Zgjedhjeve. Artikulli hulumtues pėrmban informacion statistikorė dhe nominal pėr fituesit si kryetar bashkie nė zgjedhjet  pėr pushtet lokal tė vitit 2000, 2003, 2007 dhe 2011-tė.  Nė Republikėn e Shqipėrisė nė bazė tė ndarjes administrative territoriale sipas ligjit pėrkatės funksionojnė 65 bashki.
Komentet dhe analiza:ODA
Burimi:Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, Buletin 2000, 2003, 2007 dhe 2011


Ndėr vite konstatohet se numri i grave tė pėrzgjedhura pėr tė drejtuar njė bashki ėshtė nė nivel tepėr tė ulėt. Kėshtu nė Zgjedhjet pėr Pushtet Lokal tė vitit 2000 kemi 5 bashki qė drejtohen nga gratė. Procesi zgjedhor i vitit 2000 pėrmban edhe rezultatin mė tė mirė sa i takon kėtij raporti me kuotėn 7,6%. Konkretisht nė zgjedhjet pėr pushtetin lokal 2000 u zgjodhėn znj. Luljeta Dollani pėr bashkinė Gramsh; znj. Lindita Ēobo pėr bashkinė Roskovec; znj. Mangalina Cana pėr bashkinė Pogradec; znj. Marie Biba pėr bashkinė Rrėshen dhe znj. Bukuri Meēe pėr bashkinė Delvinė.

Nė procesin zgjedhor tė vitit 2003 nuk patėm asnjė grua tė pėrzgjedhur si fituese nė garat pėr kryebashkiak(e). Tė gjashtėdhjetė e pesė bashkitė nė vend nė mandatin 2003 – 2007 u drejtuan nga kryetar meshkuj.

Nė zgjedhjet pėr pushtet lokal tė vitit 2007 nga konkurrimi nė 65 bashki doli fituese pėr tė drejtuar njė tė tillė vetėm znj. Afėrdita Alite nė Bashkinė e Shijakut.

Ndėrsa nė mandatin aktual tė krerėve tė bashkive nė rrethe, numėrohen vetėm tre zonja fituese. Konkretisht znj. Adelina Forrici pėr bashkinė e Burrelit; znj. Rajmonda Balilaj pėr bashkinė e Patosit dhe znj. Mimoza Arapi pėr bashkinė e Delvinės. Pėrfaqėsimi gjinorė me tė zgjedhura kryebashkiake gra ėshtė nė nivelin 4,6%.

Lista e grave Kryetare bashkish 2000 - 2015 paraqitet: Komentet dhe analiza:ODA
Burimi:Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, Buletin 2000, 2003, 2007 dhe 2011

Nė ēdo rast gratė qė kanė konkurruar dhe kanė fituar njė mandat pėr drejtimin e njė bashkie nė vend janė kandiduar nga parti tė majta. Forca politike e djathtė pėrfshi edhe Partinė Demokratike nuk kanė patur asnjėherė njė grua fituese tė njė bashkie nė vend (2000 – 2015).
Karakteristikė ėshtė se asnjėherė gratė kryebashkiake nuk janė rikandiduar nga partitė pėr njė mandat tė dytė.

Raporti gjinor i kryebashkiakėve nė mandatin aktual 2011-2015 paraqitet:
Komentet dhe analiza:ODA
Burimi:Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, Buletin 2000, 2003, 2007 dhe 2011


Lista elektronike si vijon pasqyron tė gjithė kryetarėt e bashkive tė zgjedhur nė katėr proceset e fundit zgjedhore duke dhėnė edhe informacionin e duhur pėr mandatet e fituara sipas raporteve gjinore.
Komentet dhe analiza:ODA
Burimi:Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, Buletin 2000, 2003, 2007 dhe 2011Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Aranita Brahaj