Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 11 Maj 2019

Kryetarė Bashkie me mandat tė ripėrsėritur 2000 – 2015

8 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka hulumtuar mbi pėrzgjedhjen e kryetareve tė bashkive nė katėr proceset e fundit elektorale.  Tė dhėnat janė marrė nė buletinet elektronike apo manuale tė Komisionit Qendrorė tė Zgjedhjeve. Artikulli hulumtues pėrmbajnė informacion statistikorė dhe nominal pėr fituesit si kryetar bashkie nė zgjedhjet  pėr pushtet lokal tė vitit 2000, 2003, 2007 dhe 2011-tė.  Nė Republikėn e Shqipėrisė nė bazė tė ndarjes administrative territoriale sipas ligjit pėrkatės funksionojnė 65 bashki.

Duke krahasuar rezultatet zgjedhore te katėr proceseve tė fundit elektorale pėr qeverisjen lokale rezulton se nė drejtimin e bashkive nė vend ka kryetar qė kanė fituar dhe qeverisin pėr njė mandat tė tretė apo tė katėrt.

Komentet dhe analiza:ODA
Burimi:Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, Buletin 2000, 2003, 2007 dhe 2011


Sipas hulumtimit dhe analizės sė Open Data Albania, nė zgjedhjet pėr Pushtetin Lokal tė mbajtura nė vitin 2007, dhe qė pėrkon mė mandatin qeverisės 2007 – 2011 janė rikonfirmuar nė njė mandat tė dytė qeverisės 24 kryebashkiak ose 37% e listės se fituesve. ODA analizon se nė mandatin e tretė qeverisės u shėnuan nė Zgjedhjet 2007, 6 kryebashkiak ose 9% e listės fituese. Konkretisht: z. Artur Kurti, bashkia Kuēovė; z. Arif Tafani, bashkia Belsh; z. Adriatik Braēe, bashkia Ersekė; z. Gėzim Topēiu, bashkia Maliq; z. Bardhyl Peka, bashkia Krumė dhe z. Edi Rama, bashkia Tiranė.

Komentet dhe analiza:ODA
Burimi:Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, Buletin 2000, 2003, 2007 dhe 2011

Kėshtu nė Zgjedhjet pėr Pushtet Lokal tė mbajtura nė vitin 2011 qė pėrkon edhe me mandatin katėrvjeēar 2011 – 2015 janė pėrzgjedhur nė njė mandat tė dytė 14 kryebashkiak ose 21,5 % e listės sė kryetarėve tė bashkive nė vend.

Aktualisht sipas ODA, nė mandatin e tretė qeverisės janė 11 kryebashkiak ose 17% e listės nė total. Konkretisht janė: z. Fadil Nasufi, bashkia Berat; z. Adriatik Zotkaj, bashkia Poliēan; z. Roland Keta, bashkia Bulqizė; z. Ilir Krosi, bashkia Peshkopi; z. Baftiar Zeqaj, bashkia Fier; z. Flamur Bime, bashkia Gjirokastėr; z. Valter Miza, bashkia Bilisht; z. Fatmir Gruda , bashkia Leskovik; z. Artan Shkėmbi, bashkia Pogradec; z. Fiqiri Ismaili, bashkia Vorė dhe z. Shpėtim Gjika, bashkia Vlorė.

E veēantė sipas analizės hulumtuese tė Open Data Albania ėshtė se njė nga bashkitė konkretisht ajo e Maliqit nė rrethin Korēė drejtohet pėr herė tė katėrt nga i njėjti individ z. Gėzim Topēiu.

Komentet dhe analiza:ODA
Burimi:Komisioni Qendror i Zgjedhjeve


Lista elektronike si vijon pasqyron tė gjithė kryetarėt e bashkive tė zgjedhur nė katėr proceset e fundit zgjedhore duke dhėnė edhe informacionin e duhur pėr mandatet e ripėrsėritura.

Komentet dhe analiza:ODA
Burimi:Komisioni Qendror i Zgjedhjeve
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Aranita Brahaj