Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Prezantim mediatik i Open Data Albania nė Universitete

9 vite mė parė
share()?>
Bisedė ne studion e Ora News

E ftuar: Aranita BRAHAJ – Drejtore e Open Data Albania

Open Data Albania ka prezantuar se fundmi nismėn pėr ODA ne Universitete. ODA nė Universitete vjen si rrjedhoje e  impaktit tė mire te deritanishėm te kėtij projekti tek publiku dhe media.

E ftuar ne studion e ORA NEWS drejtorja e ODA znj. Aranita Brahaj ėshtė shprehur se nė gjashtė muajt nė vijim do tė targetohet grupi i studentėve si profesionist tė ardhshėm. Nė kėtė kuadėr stafi i Open Data Albania do tė ndėrmarre njė grup prezantimesh nė auditoret e fakulteteve te ndryshme. Gjithashtu studentėt qė kanė realizuar punime shkencore sipas metodologjisė tė Open Data do tė vlerėsohen dhe pėrzgjidhen pėr publikim tė punimeve tė websitin e projektit.

Krahas ODA ne Universitete Open Data Albania do tė publikojė kėtė sezon rreth 100 artikuj tė rinj hulumtues mbi tregues ekonomik dhe social si financė publike, demografi, shėndetėsi, edukim, mjedis, statistike elektorale etj. Brenda muajit tetor Open Data Albania do te prezantohet edhe ne gjuhen angleze pėr tė rritur impaktin edhe tek studiues, aktivist apo grupe te caktuara qe kane nė fokus tė punės dhe interesit tė tyre Shqipėrinė.

Multimedia: Ora News
Kategoria e medias: Media elektronike
Datė publikimi: 11/10/2011
Titulli i publikimit: Prezantim mediatik i Open Data Albania n
Download: Array
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :