Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 25 Maj 2019

Bashki tė fituara nga kandidat tė tė njėjtės forcė politike. Fenomeni “bastion” 2000 – 2015

8 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka hulumtuar mbi pėrzgjedhjen e kryetareve tė bashkive nė katėr proceset e fundit elektorale.  Tė dhėnat janė marrė nė buletinet elektronike apo manuale tė Komisionit Qendrorė tė Zgjedhjeve. Artikulli hulumtues pėrmban informacion statistikorė dhe nominal pėr fituesit si kryetar bashkie nė zgjedhjet  pėr pushtet lokal tė vitit 2000, 2003, 2007 dhe 2011-tė.  Nė Republikėn e Shqipėrisė nė bazė tė ndarjes administrative territoriale sipas ligjit pėrkatės funksionojnė 65 bashki.

Nė total bashki qė mund tė konsiderohen tė prekura nga fenomeni “bastion” apo rikonfirmim katėr here radhazi i njė kahu politik janė 14 ose 21.5% e bashkive ne rang vendi. Konkretisht 11 janė kryebashkiak tė kandiduar nga subjekte zgjedhore tė majta dhe 3 janė kryebashkiak tė kandiduar nga subjekte zgjedhore djathtas.
Komentet dhe analiza:ODA
Burimi:Komisjoni Qendror i Zgjedhjeve

Grafikisht, bastionet sipas kahut politik paraqiten:
Komentet dhe analiza:ODA
Burimi:Komisjoni Qendror i Zgjedhjeve


Sipas analizės hulumtuese tė Open Data Albania, kandidatė tė subjekteve zgjedhore tė kahut tė majtė politik kanė fituar katėr herė radhazi 11 bashki ose 17% tė mandateve nė rang vendi. Konkretisht bėhet fjalė pėr: Beratin, Kuēovėn, Durrėsin, Fierin, Patosin, Gjirokastrėn, Libohovėn, Ersekėn, Maliqin, Pogradecin dhe Vlorėn.

Sipas hulumtimit tė ODA, kandidatė tė subjekteve zgjedhore tė kahut tė djathtė politik kanė fituar katėr herė radhazi 3 bashki ose 4.5% tė mandateve nė rang vendi. Konkretisht tre bashkitė janė: Bulqiza, Bajram Curri dhe Shkodra.

Nuk janė klasifikuar sipas njė kahu politik kandidatėt e pavarur ose kandidatėt e Partisė Bashkimi pėr tė Drejtat e Njeriut PBDNJ kur kjo parti ka kandiduar e vetme pa koalicion me forca tė tjera politike.

Interesant ėshtė edhe fenomeni i thyerjes sė “bastioneve” politike nė procesin zgjedhor pėr pushtet lokal 2011. Kėshtu nė kėtė proces zgjedhor shėnohen 10 rotacione tė kahut politik pas tre mandateve radhazi, pėrkatėsisht 7 rotacione janė nga e majta tek e djathta dhe 3 rotacione janė nga e djathta tek e majta.

Komentet dhe analiza:ODA
Burimi:Komisjoni Qendror i Zgjedhjeve


Bashki me rotacion tė kahut politik nga e majta tek e djathta pas tre mandateve radhazi janė: Tirana; Rrogozhina; Lezha; Belshi; Ēorovoda; Pėrrenjasi; Roskoveci.
Bashki me rotacion tė kahut politik nga e djathta tek e majta pas tre mandateve radhazi janė: Laēi; Rubiku dhe Kavaja.
Vetėm dy bashki ose 3% e totalit tė bashkive paraqesin fenomenin e rotacionit tė kahut politik tre herė radhazi brenda katėr mandateve 2000 – 2015. Konkretisht bashkia e Librazhdit dhe e Fushė Arrėzit. Kėto dy bashki pėrbėjnė modelimin e zonave tė paprekura nga fenomeni “bastion” politik.

Komentet dhe analiza:ODA
Burimi:Komisjoni Qendror i Zgjedhjeve


Proceset zgjedhore pėr pushtet lokal 2000 dhe 2011 karakterizohen nga dy element tė veēantė. Nė vitin 2000 Partia Demokratike dhe aleatėt u tėrhoqėn nga kandidimi nė raundin e dytė sipas balotazhit duke e cilėsuar tė parregullt procesin e vlerėsimit tė rezultatit pėr balotazh. Nė zgjedhjet pėr pushtet vendor 2011 partitė politike u organizuan nė koalicione tė miksuara pėrsa i takon kahut politik. Kėshtu Lėvizja Socialiste pėr Integrim, Aleanca Demokratike dhe Partia Agrare Ambientaliste u renditėn nė Koalicionin Aleanca pėr Qytetarin AQ ndėrsa nė zgjedhjet pėr pushtet lokal tė mėparshme kishin kandiduar si parti tė majta. I njėjti fenomen u shėnua nė Koalicionin tjetėr atė Aleanca pėr tė Ardhmen AA ku u rreshtua edhe Partia Demokristiane e vendosur mė parė nė zgjedhjet pėr pushtet lokal nė koalicion me tė djathtėt.

Lista elektronike si vijon pasqyron tė gjithė kryetarėt e bashkive tė zgjedhur nė katėr proceset e fundit zgjedhore duke dhėnė edhe informacionin e duhur pėr kahun politik tė subjektit zgjedhor qė i kandidon.


Komentet dhe analiza:ODA
Burimi:Komisjoni Qendror i Zgjedhjeve

Numri total i mandateve te fituara katėr here radhazi  sipas kahut politik dhe te dhena mbi rotacionet politike paraqiten:


Komentet dhe analiza:ODA
Burimi:Komisjoni Qendror i Zgjedhjeve




Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Aranita Brahaj