Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Open Data Albania prezantohet nė Open Government Data Camp 2011

9 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania – njė projekt  pėr transparence dhe inovacion u prezantua me sukses ne njė event te rėndesishem ndėrkombėtar si Open Government Data Camp 2011 http://ogdcamp.org/. Eventi u zhvillua ne Varshave te Polonisė nė datat 20 dhe 21 tetor me organizim tė Open Knowledge Foundation dhe Centrum Cyfrowe. Rreth 400 pjesėmarrės nga mbi 40 shtete te botės u njohėn dhe prezantuan ide, iniciativa dhe projekte  pėr Open Government Data. Projekti shqiptar Open Data Albania, si iniciative e shoqėrisė civile prezantoi nė njė nga seksionet e OGDC 2011 ecurinė e tij disamujore dhe impaktin e gjere publik. Duke demonstruar dinamikėn e website http://open.data.al  organizatorėve dhe pjesėmarrėsve nė event ju bė e ditur se ODA po punon duke publikuar ēdo javė mesatarisht katėr artikuj hulumtues.

Tashmė ky projekt ka tė publikuar qindra indikatorė me tė dhėna pėr ekonominė dhe shoqėrinė shqiptare. Kėta artikuj janė pjesė e njė katalogu tė gjerė tematikash si Edukim, Ekonomi, Shėndetėsi, Financė Publike, Mjedis, Kriminologji e mjaft tema te tjera. Analiza e indikatorėve dhe prezantimi i tyre janė realizuar duke siguruar mundėsinė pėr analizė tė ecurisė ndėr vite e gjithashtu analizė krahasimore tė indikatorėve pėr Shqipėrinė  me indikatorė tė vendeve fqinje.

Me shumė interes nga pjesėmarrėsit u pėrcoll njė grup artikujsh pėr transparencėn ne shpenzimin e financave publike tė modeluar sipas OpenSpending. Shumė aktivist tė Open Data pjesėmarrės nė Open Government Data Camp 2011, krijues tė projekteve tė ngjashme nė vende tė ndryshme tė botės gjetėn interesante dhe kėrkuan shkėmbim eksperience me projektin shqiptarė sa i takon impaktit nė publik. Gjithashtu Projekti u vlerėsua si njė nga te parėt nė Rajonin e Ballkanit duke u konsideruar si projekt lidership dhe model pėr vende tė tjera fqinje me Shqipėrinė. Open Data Albania funskionon prej dhjetė muajsh dhe nga data 1 nėntor 2011 websit-i http://open.data.al  do te funksionojė edhe nė gjuhėn angleze.

Kontributi: Open Data Albania
Download: Array
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :