Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Buxheti i Shtetit sipas Institucioneve pėr vitin 2011

9 vite mė parė
share()?>
Buxheti i Shtetit ėshtė plani financiar i tė ardhurave dhe shpenzimeve qė parashikohen tė kryhen pėrgjatė njė viti. Ai ėshtė shprehėsi mė i  qartė i prioriteteve shpenzuese tė njė Qeverie, pasi nė pėrpjestim me fondet e alokuara pėr secilin nga institucionet kryesore, cilido qytetar mund tė krijojė njė ide se ku shpenzohen paratė e vjelura nga tatimet dhe taksat.
Pėrvec ndarjes dhe klasifikimit tė shpenzimeve tė Buxhetit tė Shtetit sipas funksioneve, Open Data Albania ka realizuar edhe “Hartėn e Parave” sipas institucionve buxhetore qėndrore, tė cilat menaxhojnė pjesėn mė tė madhe tė fondeve.


Grafikisht, shpėrndarja nė pėrqindje e Buxhetit tė Shtetit 2011 sipas institucioneve paraqitet:
Burimi:Ministria e Financave
Komentet dhe analiza:ODA


Pėr vitin 2011, Ministria e Punėve, Cėshtjeve Sociale dhe Shanseve tė Barabarta vazhdon tė ketė portofolin mė tė madh krahasuar me ministritė e tjera. Ajo administron rreth 19.2% tė gjithė buxhetit qė pėrdoret nga Qeveria Qėndrore. Pas saj vjen Ministria e Punėve Publike, Transportit dhe Telekomunikacionit me njė diferencė fare tė vogėl, 0.7%. Kėto dy ministri kanė shkėmbyer vendet me njėra-tjetrėn nė mėnyrė tė vazhdueshme. Nė vitin 2006, MPCSSH ishte ministria me buxhetin mė tė lartė, por duke filluar qė nga ky vit, ajo u zėvendėsua nga MPPTT-ja. Vit pas viti, fondi i akorduar pėr MPPTT-nė erdhi nė rritje, pėr tė arritur kulmin nė 2009-n, me 75 miliardė lekė. 2010-a ishte vit qė shėnoi sėrish kthesė. Fondet pėr MPPTT-nė ranė nė mėnyrė tė ndjeshme, me rreth 36% dhe MPCSSH ishte sėrish ministria me portofolin mė tė lartė.
Nė vend tė tretė ėshtė Ministria e Arsimit dhe Shkencės, me 40.4 miliardė lekė dhe pas saj Ministria e Shėndetėsisė me 29.6 miliardė. 

Renditja e institucioneve sipas vlerave pėrkatėse tė Buxhetit tė akorduar pėr to pėr vitin 2011 ėshtė e dukshme nė paraqitjen vizuale mė poshtė:

Burimi:Ministria e Financave
Komentet dhe analiza:ODA


Mė poshtė paraqiten tė pėrmbledhur, nė trajtė tabelare Shpenzimet e Buxhetit tė Shtetit pėr institucionet buxhetore qėndrore pėr vitin 2011:Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
Kontribues: M.Sc. Blerta Zilja