Ndryshimi i fundit: E Diel, 22 Mars 2020

Buxheti i Shtetit sipas funksioneve pėr vitin 2011

8 vite mė parė
share()?>
Buxheti i Shtetit ėshtė plani financiar i tė ardhurave dhe shpenzimeve qė parashikohen tė kryhen pėrgjatė njė viti. Ai ėshtė shprehėsi mė i  qartė i prioriteteve shpenzuese tė njė Qeverie, pasi nė pėrpjestim me fondet e alokuara pėr secilin nga funksionet kryesore, cilido qytetar mund tė krijojė njė ide se ku shpenzohen paratė e vjelura nga tatimet dhe taksat.

Nisur nga rėndėsia qė ka transparenca e financave publike, Open Data Albania ka krijuar njė “Hartė Parash” pėr Buxhetin e Shtetit tė vitit 2011, duke u munduar tė lehtėsojė kuptimin e tij.


Burimi:Ministria e Financave
Komentet dhe analiza:ODA

Grafikisht, shperndarja e Buxhetit te Shtetit sipas funksioneve ne perqindje paraqitet:
Burimi:Ministria e Financave
Komentet dhe analiza:ODA

Bazuar nė tė dhėnat e Buxhetit tė Konsoliduar tė Shtetit, ODA ka realizuar njė pėrpunim tė tyre, duke i ndarė shpenzimet nė disa funksione kryesore, si: Mbrojtja Sociale dhe Sigurimet Shoqėrore, Arsimi, Shėndetėsia, etj.

Siē mund tė shikohet edhe nga “Harta”, nė vitin 2011, funksioni i “Mbrojtjes Sociale dhe Sigurimeve Shoqėrore” vazhdon tė thithė pjesėn mė tė madhe tė parave tė shqiptarėve. 105.7 miliardė lekė ka qenė shuma e akorduar pėr tė, e thėnė ndryshe, 25.84% tė gjithė Buxhetit. Krahasuar me vitin 2010, ky funksion ka pėsuar njė rritje prej 7%.

Nė vend tė dytė pas saj, por me njė diferencė tė theksuar, ėshtė funksioni i “Transportit” me 48.8 miliardė lekė ose 11.85% tė Buxhetit. Krahasuar me njė viti mė parė, ky funksion ka pasur njė rritje fare tė lehtė, me rreth 500 milionė lekė, ndėrsa krahasuar me 2009-n, ka pėsuar njė rėnie me 36% tė fondeve, nga 75.6 miliardė lekė nė 48.8 miliardė.

Grafikisht, shpėrndarja e shpenzimeve tė Buxhetit tė Shtetit nė Transport paraqitet:
Burimi:Ministria e Financave
Komentet dhe analiza:ODA
 
Funksioni i tretė, i cili financohet mė shumė nga Buxheti i Shtetit, ėshtė “Kosto e Borxhit”. Shumat e interesave tė paguara pėr borxhin e brendshėm apo tė jashtėm tė marrė nga Shteti Shqiptar, pėr vitin 2011 janė parashikuar plot 47.8 miliardė lekė. Kjo do tė thotė se shqiptarėt po paguajnė mė shumė pėr interesa se sa pėr investime nė rrugė, apo sistemin arsimor, shėndetėsor e kėshtu me rradhė. Ky zė thith 11.7% tė Shpenzimeve Totale dhe ka ardhur nė rritje tė vazhdueshme prej vitit 2007 me tė paktėn 5 milirdė lekė cdo vit.

“Arsimi” dhe “Shėndetėsia” vazhdojnė tė qėndrojnė nė njė konstante pėrkatėsisht me rreth 10% dhe 8-9% tė Buxhetit, ndėrkohė qė “Mbrojtja” ėshtė nė nivelin 5.2%, duke thelluar akoma mė tej diferencėn me “Rendin dhe Sigurinė”. Kjo do tė thotė mė shumė para pėr sigurinė kombėtare e ushtrinė se sa pėr rregullin e brendshėm e policinė.

Grafikisht, shpėrndarja e shpenzimeve tė Buxhetit tė Shtetit nė Arsim paraqitet:
Burimi:Ministria e Financave
Komentet dhe analiza:ODA

Pavarėsisht se nė mėnyrė tė vazhdueshme, Bujqėsia ėshtė shpallur si njė ndėr pėrparėsitė kryesore  tė zhvillimit tė vendit, buxheti i saj nuk e kalon 2% tė Buxhetit tė Shtetit. Akoma mė keq pozicionohet “Kultura”, e cila pėrfshin brenda saj edhe Turizmin. Vetėm 3.4 miliardė lekė apo 0.83% e Buxhetit pėr t’u kujdesur pėr Trashėgiminė Kulturore, muzetė, kalatė qė po rrėnohen apo Parqet Arkeologjike tė Shqipėrisė. Brenda po kėsaj shume pėrfshihet edhe buxheti pėr zhvillimin e turizmit, i cili ėshtė nė nivelin 0.06% tė Buxhetit Total.

Shperndarja e Buxhetit te Shtetit per vitin 2011 sipas funksioneve dhe zerave perkates paraqitet:

Burimi:Ministria e Financave
Komentet dhe analiza:ODADataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
Kontribues: M.Sc. Blerta Zilja