Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Marrėdhėniet Tregtare tė Shqipėrisė me Vendet e Rajonit (anėtare tė CEFTA)

9 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi marrėdhėniet tregtare tė Shqipėrisė me vendet e rajonit (anėtare tė CEFTA). Raporti bazohet nė tė dhėnat e Ministrisė sė Ekonomisė, Tregtisė dhe Energjitikės (METE) dhe INSTAT.

CEFTA – Ėshtė marrėveshja e tregtisė sė lirė me vendet e rajonit. Kjo marrėveshje, e cila ka filluar implementimin qė nga maji i vitit 2007 ėshtė rrjedhojė e marrėveshjeve bilaterale tė tregtise sė lirė mes vendeve tė Evropes Juglindore. Nė kėtė marrėveshje marrin pjesė: Shqipėria, Maqedonia, Kosova, Mali i Zi, Serbia, Kroacia, Bosnje-Hercegovina dhe Moldavia.

Gjatė vitit 2010, vlera totale e importeve nga vendet e CEFTA-s ishte 43.7 miliardė lek, ndėrsa vlera e eksporteve ishte 16.4 miliardė lek. Nga kjo mund tė llogaritet se bilanci tregtar pėr vitin 2010 me vendet e rajonit ėshtė -27 miliardė lek. Krahasuar me vitin 2009, kemi nje pėrkeqėsim tė bilancit tregtar me 11.2 miliardė lek. Ky pėrkeqėsim ka ardhur si pasojė e rritjes sė importeve me 15.2 miliardė lek, dhe eksporteve me 4 miliardė lek, krahasuar me njė vit mė parė. Grafikisht importi dhe eksporti me vendet e CEFTA-s paraqitet si mė poshtė:

             Burimi: METE
             Komentet dhe analiza: ODA


Vlera nė milionė e importit nė vite sipas shteteve paraqitet grafikisht si mė poshtė:

Burimi: METE
Komentet dhe analiza: ODA

Vlera nė milionė e eksportit nė vite sipas shteteve paraqitet grafikisht si mė poshtė:

Burimi: METE
Komentet dhe analiza: ODA


Gjatė 2010, mallrat kryesore tė importuara dhe eksportuara nga Shqipėria me vendet e rajonit (pjestare tė CEFTA-s) kanė qėnė:


Burimi: METE
Komentet dhe analiza: ODA

Ndėr vendet e CEFTA-s, Shqipėria eksporton kryesisht nė Kosovė (rreth 60% te eksporteve). Grafikisht eksportet sipas shteteve paraqiten:

Burimi: METE
Komentet dhe analiza: ODA


Nderkohė, ndėr vendet e CEFTA-s, Shqipėria importon kryesisht nga Serbia (rreth 41% tė importeve). Grafikisht importet sipas shteteve paraqiten:

Burimi: METE
Komentet dhe analiza: ODA


Ėshtė e domosdoshme, qė Shqipėria tė fokusohet dhe specializohet nė produktet dhe shėrbimet ku ka njė avantazh konkurrues krahasuar me vendet e tjera. Rritja e eksporteve, jo vetėm qė rrit tė ardhurat e njė vendi, por jep njė zhvillim tė madh nė gjithė fushat e tjera tė ekonomisė.

Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Open Data Albania