Ndryshimi i fundit: E Hėnė, 06 Prill 2020

Buxheti i Ministrisė sė Mbrojtjes si pėrqindje ndaj PBB-sė dhe Buxhetit Total tė Shtetit

9 vite mė parė
share()?>
Edhe pse paqja ėshtė njė ndėr sfidat kryesore pėr shoqėrinė e sotme, duket se shtetet po shpenzojnė shuma jo tė papėrfillshme monetare pėr ushtritė e tyre. Pjesė e kėsaj tendence ėshtė edhe Shqipėria, e cila qė prej vitit 1999 ka marrė gjithmonė e mė shumė angazhime nė fushėn e mbrojtjes. Sigurisht qė vendi ynė nuk u pranua si anėtare e NATO-s pėr shkak tė fuqisė sė saj tė lartė ushtarake. Pranimi i Shqipėrisė ishte mė shumė njė vendim politik (Raporti i Congressional Research Service: NATO enlargement, Albania, Croatia and future candidates, faqe 9), lidhur me faktin nėse Shqipėria mund tė kontribuonte nė sigurinė e vendeve anėtare apo jo. E megjithatė, njė pjesė jo e vogėl e buxhetit ka shkuar pėr  Ministrinė e Mbrojtjes.


       Burimi i tė dhėnave: Ministria e Financave, Banka e Shqipėrisė
       Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Mbrojtja ėshtė pėrgjithėsisht funksioni i katėrt nė rang financimi nga Buxheti i Shtetit, pas Transportit, Arsimit dhe Shėndetėsisė. Peshėn mė tė madhe nė Buxhet ajo e ka marrė nė vitin 2007, vit shumė i rėndėshishėm nė realizimin e reformave. Gjatė kėtij viti, pothuajse gjysma e buxhetit tė Ministrise se Mbrojtjes ėshtė pėrdorur pėr “Blerje mallrash e shėrbimesh” dhe pėr “Investime Kapitale”.
Pėr vitet nė vijim, Shpenzimet pėr Mbrojtjen janė luhatur nė kufirin mbi 5.1%. Kjo do tė thotė, se aktualisht, Shqipėria ėshtė duke shpenzuar mė shumė pėr ushtrinė e mbrojtjen, qė ka pėr funksion kryesor sigurinė kombėtare se sa pėr policinė, e cila siguron ruajtjen e qytetarėve brenda vendit.
Nė vitin 2001, Mbrojtja ka marrė 2.7 herė mė shumė fonde se Bujqėsia, 6.3 herė mė shumė fonde se sa Turizmi dhe Kultura, tė dyja kėto funksione tė shpalluara si prioritet zhvillimi tė vendit.


Burimi i tė dhėnave: Ministria e Financave, Banka e Shqipėrisė
Pėrpunimi: ODA


Nė fakt, duhet theksuar se pėrqindja e fondeve qė i akordohet Mbrojtjes rrjedh edhe nga anėtarėsimi nė NATO. Kjo organizatė sugjeron njė kufi rreth 2% tė PBB-sė tė investuar nė Mbrojtje. 2007-a dhe 2009-a janė vitet me pėrqindjen mė tė lartė ndaj PBB-sė, pėrkatėisht 1.87% dhe 1.86%. Nė vitin 2010, nė Buxhetin Fillestar tė Shtetit ishte parashikuar qė 2% e PBB-sė tė shkonte pėr mbrojtjen, por me rishikimin e Buxhetit nė muajin korrik, Ministrise se Mbrojtjes iu shkurtuan 5 miliardė lekė. Kjo coi nė ulje tė pėrqindjes sė fondeve tė mbrojtjes ndaj PBB-sė nga 2 nė 1.61%. Edhe nė 2011-n, shuma e parashikuar e fondeve ėshtė 1.66% (mė i vogėl se pragu), qė tregon se Shqipėria e ka tė vėshtirė tė pėrballojė shpenzime mbi 2% tė PBB-sė nė Mbrojtje.


Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
Kontribues: