Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Konferenca "Open Data in Albania" - 22 qershor 2011

9 vite mė parė
share()?>
Ideologjia dhe praktika e Open Data motivon hapjen dhe lehtėsimin e aksesimit tė tė dhėnave pėr cilindo, si bazė pėr transparencė e vendimmarrje. Kjo praktikė ėshtė mbėshtetur nga shumė vende me demokraci tė zhvilluar.

Open Data Albania ėshtė njė nismė e re qė pėrqafon parimet e tė dhėnave tė hapura pėr Shqipėrinė. Ky projekt ka pėr qėllim mbledhjen e tė dhėnave nga zyra publike mbi indikatorė ekonomiko-shoqėror, pėrpunimin dhe publikimin e tyre bazuar mbi teknologjitė mė tė fundit tė informacionit.

Mė 22 qershor 2011 u mbajt nė Tiranė konferenca prezantuese Open Data nė Shqipėri. Ne konferencėn pėrmbyllėse te fazės se pare te Projektit Open Data Albania ligjėruan:
Andi DOBRUSHI – Drejtor Ekzekutiv OSFA
Transparenca dhe pėrdorimi i teknologjive te reja.

Julia HOXHA – Ekspert IT & Bashkėthemeluese e ODA
Te rrisim cilėsinė e te dhėnave te hapura nėpėrmjet tekonologjive te fundit Semantike.

Blerta ZILJA – Analist pranė ODA
Raste studimi te ODA. Ku shkojnė paratė e Shqiptareve.

Aranita BRAHAJ – Zyrtare pėr marrėdhėniet me publikun ne ODA
Koha pėr Open Data ne Shqipėri.

Me poshtė janė video me pjesė nga ligjėrimet e folėsve:


Koha pėr Open Data ne Shqipėri
- Aranita BrahajTransparenca dhe pėrdorimi i teknologjive te reja - Andi DobrushiTe rrisim cilėsinė e te dhėnave te hapura nėpėrmjet tekonologjive te fundit Semantike – Julia HoxhaRaste studimi te ODA. Ku shkojnė paratė e Shqiptareve – Blerta Zilja
Download: Array
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :