Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Open Data nė Universitete

9 vite mė parė
share()?>
Open Data nė Universitete. Ftesė pėr Bashkėpunim.
Gjatė muajve tė funksionimit ODA ėshtė pėrcjellė me interes edhe nga Studente dhe Stafe Akademike te Universiteteve Shqiptare.  Konkretisht ODA ėshtė konsideruar si burim shkencorė dhe Metodologji pėr Hartimin e Temave pėr mbrojtje Diplome nė disa Departamente Shkencore e Profesionale. Nė tre departamente shkencore pranė Universiteteve Shqiptare janė miratuar dhe janė nė proces hartimi Punime Shkencore pėr mbrojtje Teme Diplome (tė nivelit tė dyte) ku metoda sasiore apo metoda miske e punimit ėshtė bazuar nė tė dhėna statistikore apo metodologjisė inovative tė ODA.

Fakulteti i Filologjisė dhe Historisė Universiteti i Tiranės, Departamenti i Gazetarisė studentja Aurora Koromani ka marrė miratimin pėr hartimin e njė teme mbi pasqyrimin mediatik tė fenomenit tė Gjakmarrjes nė Shqipėri. Njė nga kapitujt e punimit shkencorė bazohet nė analizėn e trendit, vėllimit dhe pėrhapjes sė kėtij fenomeni ndėr vite. Kjo pjesė e studimit ėshtė bazuar nė njė prej artikujve tė ODA, Gjakmarrja permes shifrave. Kjo teme me titull “Gjakmarrja dhe familjet e ngujuara ne Shqiperi” u prezantua pėr vlerėsim nė datėn 11 korrik pranė Departamentit tė Gazetarisė nė Fakultetin e Filologjisė dhe Historisė. Udhėheqės shkencor i temės ėshtė Pedagogu Eno Popi. Tema u vlerėsua me note maksimale dhe u shoqėrua me nje produksion radiofonik, te cilin po e publikojme me poshte:


Mbi kėto punime shkencore stafi i ODA ėshtė njohur nga kontakti i vetė studentėve pranė Zyrave ku realizohet projekti. Studentėt janė paraqitur duke kėrkuar mbi mundėsinė e informacionit mė tė zgjeruar apo metodologjisė sė punės sė ODA pėr realizimin e tė dhėnave sipas temave. Nuk ėshtė bėrė ndonjė prezantim mė i drejtpėrdrejtė me Departamentet Shkencore apo stafet akademike.
Pas vlerėsimit nė Universitete disa prej Punimeve do tė pėrzgjidhen dhe njė ekstrakt i tyre do tė publikohet nė njė rubrikė tė veēantė tė ideuara nė webin Open Data Albania.

Impakti i deri tanishėm i ODA nė Ambiente Universitare i dedikohet prezantimit tė Open Data nė Shtyp dhe Televizione nėpėrmjet njė numri tė gjerė artikujsh me tematika tė ndryshme si edhe eksperiencės dhe bashkėpunimit nė ambiente akademike tė anėtarėve tė grupit tė punės pėr ideimin dhe realizimin e Open Data Albania.
     
Deri tani nuk janė bėrė prezantime tė drejtpėrdrejta nė universitete por, interesi i studentėve dhe pedagogėve ėshtė i dukshėm. Ftesa pėr bashkėpunime dhe prezantime janė tė shumta dhe tė mirėpritura.Njė prezantim mė i drejtpėrdrejtė i ODA nė disa prej Fakulteteve mė tė mira qė funksionojnė nė Shqipėri do tė rriste ndjeshmėrinė dhe impaktin e Open Data nė Shqipėri.

Open Data Albania fton studente dhe pedagogė tė universiteteve shqiptare te kontaktojnė pėr bashkėpunime tė mėtejshme, si dhe ne lidhje me publikimin nė hapėsirat e  Open.Data.Al te punimeve apo ekstrakteve qė pėrkojnė me aplikimin e metodologjisė dhe ideologjisė Open Data.
Download: Array
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :