Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Njoftim pėr Open Data me shoqėrine civile

9 vite mė parė
share()?>
Ftese pėr Bashkėpunim
Open Data Albania nė partneritet me Shoqėrinė Civile
Koha e punės prej vetėm gjashte muajve ka dhėnė premisa tė mira pėr bashkėkoordinim tė ODA me lėvizje tė Shoqėrisė Civile nė Shqipėri. Por ndėrsa indikatorėt nė portalin Open Data Albania shumohen ēdo ditė edhe mundėsia pėr ti vėnė ato nė dispozicion tė publikut dhe shoqėrisė civile vjen nė rritje.
Raste konkrete
:
1.Zyra nė Mbrojtje tė Konsumatorėve ka konsideruar si model mėnyrėn e bėrjes sė transparencės nė Open.Data.al me ēmimet e artikullit bazė tė konsumit nė tregun e brendshėm qė janė drithi dhe buka. Ne njė tryezė tė Koalicionit pėr Mbrojtjen e Qytetarėve (union i disa shoqatave) mbajtur mė datė 4 mars 2011, janė formuluar disa propozime drejtuar Qeverisė sė RSh ku njė prej tyre pika 3, ėshtė edhe “Publikimi Zyrtarė i Historisė sė transparencės sė ēmimit real nga lėnda e parė, deri te konsumatori i bukės, hidrokarbureve dhe vajit. Publikim i buletinit te ēmimit. Si model ėshtė referuar nga kryetari i Unionit z. Altin Goxhaj, njė nga artikujt hulumtues tė Open Data Albania:
-Import/Eksporti I Drithrave nė Shqipėri (2006-2010)

2.Rrjeti i Gazetarėve tė Shėndetėsisė (Organizate Jofitimprurėse), ka ideuar konferenca sensibilizuese, publikime nė web-in dhe gazetėn e tij “Shėndeti” ku politkbėrėsve dhe menaxherėve tė shėndetėsisė ju kėrkohet transparencė bazuar mbi artikujt hulumtues tė ODA pėr Shėndetėsi. Bazuar ne transparencėn e bere ne Open Data Albania ėshtė iniciuar njė seri aktivitetesh pėr sensibilizim mbi rritjen e buxhetit shtetėrore pėr Shėndetėsinė. Bazuar nė kėto artikuj tė publikuar tek ODA me impakt tė gjerė nė media, janė realizuar nga gazetarė anėtarė dhe aktivist tė Klubit tė Gazetarėve tė Shėndetėsisė intervista tė Ministrit z. Petrit Vasili, dhe titullarėve tė politikave shtetėrore pėr shėndetin duke konsideruar eficente transparencėn dhe duke artikuluar mbi mundėsitė e rritjes sė financimit pėr kėtė sektorė.
      - Buxheti i Ministrisė sė Shėndetėsisė nė periudhėn 2003-2011
      - Open Data: Buxheti per shendetesise, Shqiperia e fundit ne rajon

3.Komiteti pėr Pajtim Mbarėkombėtar ka pėrcjellė nė disa konferenca sensibilizuese dhe deklarime nė media statistika tė ODA mbi njė fenomen tė rėndė si dhe ėshtė Gjakmarrja.  Se fundmi Komiteti i Pajtimit Mbarėkombėtarė ne Raportin drejtuar OSBE/ODHIR - Albania:
EKSPEDITA DYMUJORE E MISIONAREVE TE PAJTIMIT PER FUSHATEN ZGJEDHORE TE ZGJEDHJEVE VENDORE NE SHQIPERI 20 MARS - 20 MAJ 2011 citohet Open Data Albania me pasqyrimin e statistikave pėr Procedime Penale tė Gjykatave nė RSh pėr Vrasje dhe Kėrcėnime pėr Gjakmarrje

4.Projekti pėr Arsimin e tė Rriturve nė Shqipėri ka gjetur tepėr sensibilizues dhe gjithėpėrfshirės grupin e artikujve me indikatorė mbi temėn Arsim.

5.Fondacioni pėr Liri Ekonomike ka realizuar njė prezantim me temė “Open Data Albania – Korrupsioni nė Statistika”, me auditor Rrjetin e Akademikėve tė Rinj (pesėmbėdhjetė pedagog nga mė ekselentet tė Universiteteve Shqiptare, Fakultete tė Ekonomisė dhe Shkencave Sociale dhe Politike)- Nė prezantimin e realizuar nė maj 2011 nė ambientet e Universitetit Europian tė Tiranės njė nga analistėt e ODA ka referuar mbi metodologjinė dhe karakteristika tė kėtij fenomeni sipas statistikave.

Nė fokus
Interesant ėshtė procesi i pritshėm i debatit dhe ekspertizės pėr hartim tė Buxhetit tė Shtetit 2012. Grupe tė interesit dhe shoqata tė fokusuara nė fusha veprimi si Shėndetėsi, Arsim apo Mjedis etj, kanė mundėsi nėpėrmjet transparencės sė ODA mbi financėn publike dhe portofolin shtetėrorė tė ushtrojnė presion pėr vėmendje nė ndarjen e buxheteve pėr kėta sektorė. Vizualizimi i Buxhetit tė Shtetit nėpėrmjet metodologjisė sė ODA po pėrcillet nė vijimėsi nga media elektronike dhe e shkruar duke rritur vėmendjen e publikut. Vetėm gjatė pasqyrimit mediatik tė Konferencės “Open Data nė Shqipėri”, janė realizuar njė numėr i madh kronikash televizive dhe shkrimesh duke tėrhequr vėmendjen pėr buxhete tė “tkurrura” tė sektorėve shėndetėsi, arsim dhe mjedis. Kėto kronika kanė marrė shkas nga njė demonstrim nėpėrmjet metodave semantike vizualizuese tė buxhetit tė shtetit tė viteve 2006 dhe 2011 realizuar nė kėtė konferencė “Open Data nė Shqipėri”.
     -Open Data Albania: Shqiptarėt mė shumė lekė pėr borxhin, se pėr arsimin
     -Open Data Konferenca - Ku shkojne parate e shqiptareve

Stafi i Open Data Albania po studion me qėllim identifikimin e shoqatave jofitimprurėse dhe aktorėve qė do tė pėrfshihen nė debat dhe bashkėveprim me Qeverinė dhe Parlamentin nė RSH pėr tė ushtruar presion pėr hartimin e buxhetit dhe ndarjen e portofolit. Pas identifikimit tė kėtyre Organizatave do tė kėrkohen takime me drejtues dhe aktivistė tė tyre. Qėllim ėshtė prezantimi tek ata i mėnyrės transparente tė pasqyrimit tė Buxheteve Shtetėrore tė viteve tė fundit sipas metodologjisė semantike tė pėrdorur tek Open Data Albania. Metodologjia e Open Data do tu sugjerohet tė pėrdoren nė fushatat e tyre publike pėr sensibilizim (konferenca pėr shtyp, takime me deputete dhe pėrfaqėsues tė qeverisė, raporte ekspertize apo manifestime qytetare me kėtė qėllim). Kjo punė pėrkon me katėr muajt e fundit tė vitit kalendarik. Stafi i Open Data Albania do tė fillojė kontaktet me organizata jofitimprurėse qė kanė qenė tė pranishme nė Debatin pėr Buxhetin e Shtetit nė vitin e shkuar 2010.

Edhe nė muajt e ardhshėm Open Data Albania do tė vazhdojė tė pasurojė numrin e indikatorėve dhe vėllimin e informacionit nė web duke e pėrshtatur nė disa fusha si Financė Publike, Arsim, Shėndetėsi, Mjedis, Kulturė, Infrastrukturė etj. Advocacy do tė vijohet tė realizohet nėpėrmjet medias. Media nė Shqipėri ka rol kryesor me sensin e saj kritik, informues dhe oponent ndaj veprimeve tė ndryshme. Duke e konsideruar kėtė impakt do tė synohet tė ruhet dhe konsolidohet ky bashkėpunim. Duke synuar paralelisht krijim partneriteti me Organizma Joqeveritarė qė mund tė bashkėveprojnė me Open Data Albania nė rolin e saj pėr transparencė, inovacion dhe pėrmirėsim tė tė drejtės pėr informim, Open Data Al ėshtė e hapur pėr partneritet dhe bashkėpunim.

Titulli i publikimit: Njoftim p
Download: Array
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :