Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Open Data Albania - Njoftim pėr shtyp

9 vite mė parė
share()?>
Vendosja e Bashkėpunimit me pėrfaqėsues tė Medias, Prezantime
Bashkėpunimi dhe koordinimi me qėllim pėrdorimin e Open Data Albania nga pėrfaqėsues te medias, ėshtė zhvilluar nė mėnyre te vijueshme duke synuar prezantimin e ODA tek gazetarėt dhe pėrdorimin e tė dhėnave, artikujve hulumtues, metodologjisė dhe ideologjisė sė punės sė ODA nė pasqyrime mediatike. Pėr kėtė qėllim janė mbajtur nė fokus:
-    gazetarė tė shtypit tė shkruar tė pėrditshėm dhe periodik ;
-    reporterė tė  edicione informative televizive e radiofonike;
-    gazetare edhe redaktore te portaleve informative
-    moderator tė programeve me tematikė aktualitet, debat dhe emisione mbi tema me problematikė tė caktuar;
Pėr tė pėrzgjedhur grupin e gazetarėve  pėr prezantim e ODA janė pėrdorur dhe kombinuar dy mundėsi:
-    ne fillim janė pėrzgjedhur gazetarė tė rubrikave Ekonomi dhe Aktualitet duke i ftuar tė jenė pjesė e bashkepunimit.
-    me pas, me prezantimet e para nė media ėshtė rritur edhe interesi dhe kuriozitetit i gazetarėve pėr tė njohur dhe pėrdorur kėtė metodologji. Kėshtu nė ēdo rast ėshtė krijuar mundėsia e trajnimeve tė shpeshta edhe individuale sipas interesit. Pėr ketė grup trajnimesh ėshtė treguar eficent stafi i ODA duke vepruar nė mėnyre dinamike e duke realizuar procesin trajnues nė ambientet ku punon ky staf zyra tė ShqiperiaCom. Kjo e ka bere edhe mė praktik trajnimin dhe njohjen e metodės sė punės nė ODA. Kėto bashkėpunime me kėrkesė tė gazetarit kanė rezultuar edhe me produktive duke u bazuar tek interesi dhe motivimi reciprok i gazetarėve dhe stafi i ODA.
-    Po sipas kėsaj metodologjie, pra duke shprehur interes pas prezantimit tė ODA nėpėrmjet shtypit janė ofruar pėr tė njohur dhe mėsuar mbi aksesimin dhe pėrdorimin e ODA edhe disa punonjės tė marrėdhėnieve me publikun nė Institucione Publike. Pa ndonjė angazhim apo organzimi zyrtar prezantime ne formė trajnuese janė realizuar edhe me ketė kategori shumė tė rėndėsishme pėr marrėdhėniet me publikun.

Partnerė tė ODA nė prezantim tė ideologjisė “Tė dhėna tė hapura pėr Shqipėrinė”
Gazetarė tė shtypit tė shkruar dhe medias elektronike qė punojnė nė Tiranė. Kėshtu ėshtė prezantuar me metodologjinė, ideologjinė dhe tėrėsinė e artikujve dhe indikatorėve tė ODA, nėpėrmjet takimeve (nė grup dhe individuale) njė numėr rreth 50 gazetarė tė azhornuar me informimin e pėrditshėm tė publikut, si dhe 25 studentė tė Gazetarisė dhe Shkencave tė Komunikimit. Nė grupin e gazetarėve tė pėrzgjedhur apo tė ofruar pėr trajnim ėshtė treguar vėmendja e duhur pėr tė pasur njė shtrirje nė tė gjitha entet mediatike: tv, radio, portale informative, gazeta dhe revista. Megjithė kohėn e kufizuar tė pėrfaqėsuesve tė medias, ėshtė siguruar interesi i tyre dhe ėshtė pėrshtatur metoda e trajnimit sipas interesit dhe nevojės pėr pėrdorim tė secilit grup.
Gjithashtu nė fokus kanė qenė edhe gazetar tė rinj dhe studentė tė Gazetarisė nė kohėn e praktikave universitare tė cilėt janė konsideruar si njė grup i rėndėsishėm pėr impaktin e metodologjisė sė ODA pėr transparencė dhe informacion tė mbėshtetur nė statistika.

Objekt i komunikimit me pėrfaqėsues tė medias
Komunikimi  ėshtė fokusuar nė:
a.    prezantim me adresėn elektronike tė ODA dhe Rubrikat pėrkatėse;
b.    prezantim i ideologjisė sė ODA si ideologji pėr transparencė, inovacion dhe dobishmėri;
c.    prezantimi i artikujve hulumtues dhe indikatorėve tė pasqyruar nė ODA, njohje me formatin e artikullit hulumtues si artikull i kompletuar me tregues nė shifra, ikona vizualizuese dhe narracion tė thjeshtė mbi definicione pėr indikatorin, metodėn e pėrdorimit, burimin parėsorė dhe trendin apo pikėn kulminante tė njė zhvillimi;
d.    ftesė pėr aksesim tė lirė tė materialeve tė ODA me kėrkesėn pėr tė respektuar detyrimin etik tė citimit me korrektėsi;
e.    njohuri mbi mėnyrėn e pėrdorimit tė ODA dhe kėrkimit tė artikujve sipas interesit dhe tematikės;
f.    pėrdorimi i ODA pėr prezantime mediatike, debate dhe komunikim nė publik;
g.    etj sipas specifikės sė pjesėmarrėsve nė ēdo trajnim.

Dobishmėria
Nė pėrfundim tė fazės gjashtėmujore mund tė themi qė ODA jo vetėm ėshtė bėrė e njohur pėr njė numėr tė madh gazetarėsh qė punojnė nė mediat kryesore, por nėpėrmjet gazetarėve ėshtė bėrė njė punė e mirė pėr prezantimin e ODA me gjerė tek publiku nė pėrgjithėsi dhe tek disa grupe profesionistėsh nė veēanti. Gjithashtu kėto trajnime kanė bėrė tė mundur qė artikuj tė ODA dhe indikatorė tė botuar nė portalin tonė tė citohen dhe pasqyrohen nė faqet kryesore tė gazetave me mė tirazh nė vend. Gjithashtu artikujt indikatorė tė ODA dhe vizualizimet e pasqyruara nė webin tonė janė pėrcjellė edhe nė dhjetėra kronika televizive dhe radiofonike nė mediat kombėtare dhe lokale, sikurse nė disa televizione me format tė veēantė informativ. Njė pjesė e tyre janė tė pasqyruara nė web tek rubrika: Media, nėn rubrika: Open Data Albania nė Shtyp .

ODA dhe artikujt e saj hulumtues janė cituar nė faqet e para tė gazetave dhe nė headlines tė edicioneve informative. Tematika e artikujve ka qenė e gjerė si: ekonomi; financė publike; arsim; demografi; shėndetėsi; shkencė dhe teknologji; inovacion e deri tek tema si kriminologji apo mjedis. Artikujt nė media janė tė ndarė nė dy grupe: 1. Artikuj Informues; 2. Artikuj problematik. Pėrveē medias dhe shtypit gjenerues ODA ėshtė cituar dhe publikuar edhe nė organe mediatike qė veprojnė pranė partive politike apo grupeve tė interesit si shoqata apo rrjete profesionistėsh. Interesi i Medias pėr ODA si njė burim informacioni konstatohet qė ėshtė nė rritje. Kėrkesa pėr bashkėpunim dhe njohje tė gjerė tė artikujve dhe tematikave tė ODA ėshtė gjithashtu e kėnaqshme.

Pėrveē gazetarėve nė vend interes dhe publikime mbi ODA kanė realizuar edhe disa ente mediatike tė rėndėsishme nė Kosovė dhe Maqedoni. Shumė prej gazetarėve qė veprojnė nė kėto vende e shohin me interes dhe vlerėsim kontributin e ODA pėr transparencė dhe inovacion duke e theksuar si model tė nevojshėm edhe pėr vendet e tyre. Gjithashtu me interes janė parė disa artikuj hulumtim ku duke krahasuar tregues tė Shqipėrisė me vende tė Ballkanit janė realizuar analiza dhe hulumtime me objekt tregues ekonomik dhe shoqėrorė edhe pėr vendet e tyre (Kosovė dhe Maqedoni).Pritshmėria
Nėpėrmjet bashkėpunimit tė vendosur me media synohet qė analiza e mbėshtetur nė tė dhėna tė kthehet nė njė model pėr shtypin dhe median shqiptare e mė gjerė edhe pėr shoqėrinė. Impakti nė media siguron impakt tė gjerė publik tė projektit dhe vėmendje nga ODA.

Synimi
Tė vijojė koordinimi me median dhe pasqyrimi i gjerė mediatik i hulumtimeve tė ODA. Pėrdorimi i hulumtimeve tė ODA si bazė nė debate publike mediatike mbi politikbėrje apo fenomene tė ndryshme sociale nė Shqipėri. Krijimi i kushteve maksimale pėr askes nė web dhe koordinim tė interesit tė publikut pėr tė dhėna me linjėn editoriale tė ODA. Komunikim me pėrfaqėsues tė medias mbi ruajtjen bashkėpunimit dhe koordinim pune pėr askes sa mė tė gjerė tė ODA tek publiku.


Qershor 2011

Download: Array
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :